Aktualizacja: 06.12.2024 12:42 Publikacja: 07.04.2017 00:00
Kompleksy leśne zajmują ponad połowę regionu
Foto: Fotorzepa, K. Szkopińska
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego lasy zajmują 52 proc. powierzchni województwa lubuskiego. To pierwsza pozycja w kraju. W połączeniu z jeziorami są magnesem lubuskiej turystyki. Słabo zaludniony region kojarzy się z przyrodą. Po upadku komunistycznych fabryk w NRD może się również poszczycić czołowymi wynikami w kraju, jeżeli chodzi o czystość powietrza.
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze podlega około 66 procent lasów w województwie. – Potencjał mamy spory. Staramy się otwierać lasy. W połączeniu z hotelami, stanicami daje to dużą synergię – mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Leszek Banach. – Choć w porównaniu z Mazurami potęgą nie jesteśmy, województwo staje się miejscem uprawiania kwalifikowanej turystyki opartej tylko na lasach. Mamy obiekty turystyczne, którym dzierżawimy lasy, np. pod domki kempingowe, także współpraca z biznesem układa nam się dobrze. Trzeba bowiem pamiętać, że prywatna własność jest najefektywniejsza w gospodarowaniu. W otoczeniu naszych lasów jest dużo jezior, stąd urok wypoczynku jest większy. Nad Jeziorem Sławskim jest np. widokowa wieża Joanna; ma 36 m wysokości, więc to najwyższy taki obiekt w Polsce.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas