Rewitalizacja obejmie kilkadziesiąt projektów z różnych dziedzin: społecznej, przestrzennej i gospodarczej. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel ponad 1 mld zł (połowę tych środków będą stanowiły środki unijne).
Podstawą programu jest osiem projektów, nazywanych rewitalizacją obszarową. W wybranych miejscach wyremontowane zostaną wszystkie należące do miasta kamienice. Powstaną w nich nowe mieszkania. W parterach zostaną stworzone lokale użytkowe dla małych i średnich firm. Zmieni się także wygląd ulic: pojawią się na nich szpalery drzew, chodniki zostaną poszerzone. Powstaną też miejsca rekreacji: skwery i place zabaw. Istniejące dzisiaj parki czeka modernizacja.
Aleksandra Hac z łódzkiego magistratu informuje, że miasto podzieliło obszar przeznaczony do rewitalizacji na 29 tzw. pakietów inwestycyjnych (obejmują znajdujące się w pobliżu ulice, skwery i budynki). – Rozpisaliśmy przetargi na pierwszych sześć takich pakietów. Obejmą m.in. ulicę Tuwima od Kilińskiego do Targowej. Znajdują się tam m.in. cztery budynki, w których powstaną m.in. lokale usługowe, biblioteka, mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami, filia MOPS przeznaczona dla streetworkerów, a także dwa skwery – mówi Aleksandra Hac. Niebawem miasto rozpisze kolejne 23 przetargi, obejmujące inne kwartały miasta. – Czekamy na firmy, które będą chciały uczestniczyć w tych działaniach – zachęca urzędniczka.
Rewitalizacja obszarowa obejmie m.in. ul. Włókienniczą, na której ma powstać woonerf (rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej o uspokojonym ruchu, ale z zachowaniem miejsc parkingowych) oraz aranżację terenów w obrębie ul. Sienkiewicza i Narutowicza. Woonerf na ul. Włókienniczej ma wyglądać jak „podwórzec miejski”, czyli przestrzeń publiczna łącząca różne funkcje, traktowana jako strefa zamieszkania. Rewitalizacja obejmie także Nowe Centrum Łodzi.
Kolejnym obszarem, w którym skumulują się inwestycje. jest Księży Młyn. Na osiedlu domów robotniczych wyremontowane zostaną wszystkie budynki, bowiem do projektu zgłosiły się wszystkie wspólnoty mieszkaniowe. Największe zmiany czekają Stare Polesie, na którym drogi zmieniają się w ulice-ogrody. Najważniejszą inwestycją z zakresu komunikacji publicznej jest Tramwajem dla Łodzi. Obejmuje on remonty torowisk i zakup nowego taboru.