Gmina Miasta Toruń otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 12,4 mln zł na rozbudowę Młyna Wiedzy. Bezpośrednim celem przedsięwzięcia jest stworzenie przestrzeni, która ułatwiałaby młodym ludziom zrozumienie samych siebie oraz otaczającego świata, a także rozpoznanie własnych zainteresowań i pasji. Środkiem do tego celu będzie adaptacja budynków zlokalizowanych przy ul. Władysława Łokietka 1–3, co pozwoli na stworzenie wystawy oraz sal modułowych (będą mogły pełnić role warsztatowe, pokazowe, szkoleniowe i konferencyjne).
– Zaadaptowane zostaną dwa budynki na terenie dawnych Młynów Richtera. Jeden pełnił pierwotnie funkcję mieszkalną, drugi – biurową – wyjaśnia „Rz” Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności. – Ich nowym zadaniem będzie pomoc w procesie enkulturacji, czyli nabywania zdolności do uczestnictwa w kulturze.
Całkowita wartość projektu sięga 18 mln złotych (ministerialną dotację uzupełnią środki gminne), zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2019 roku.
Wyobraźnia w ruch
Młyńska teraźniejszość jest nie mniej ciekawa. W marcu uruchomiono Laboratorium Wyobraźni – wystawę, która ma za zadanie wciągnąć zwiedzających w działanie. Stanowiska zachęcają do zapoznania się z różnymi, mniej typowymi dziedzinami sztuki. Każde z nich daje możliwość wykonania własnego „dzieła”, z wykorzystaniem światła, ciepła, piasku, tworzyw sztucznych, tkanin. Goście pokonują tu drogę od zrozumienia, jak tworzy się określony rodzaj dzieła, przez próbę wykonania go według wzorca, po samodzielne działanie – na przykład w postaci budowy kalejdoskopu, popularnej niegdyś analogowej zabawki.
Uzupełnieniem powyższego będzie ekspozycja „Poruszyć wyobraźnię”, która rusza w pierwszy weekend kwietnia.