Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 07:41 Publikacja: 28.03.2017 22:00
Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier
Środki mają służyć realizacji prac badawczo-rozwojowych, wprowadzaniu nowych produktów i usług czy umiędzynarodowieniu działalności. Unijne dofinansowanie może pokryć nawet 80 proc. wydatków na usługi doradcze. Im bardziej innowacyjne rozwiązanie, tym większe szanse na zdobycie wsparcia.
Przedsiębiorcy pieniądze będą mogli wydać na usługi doradcze, których celem jest również opracowanie strategii rozwoju firmy, monitorowanie biznesu, transfer technologii, ale też innowacje w zakresie organizacji i zarządzania firmą. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, która podejmuje decyzje o przyznaniu bonu, będzie preferowała projekty zakładające większe zaangażowanie finansowe firmy niż wymagane minimum, czyli 20 proc. Zanim program się ukształtował, urzędnicy przeprowadzili konsultacje, między innymi z przedsiębiorcami. – Uwzględniliśmy opinie samorządów, przedsiębiorców, naukowców i instytucji otoczenia biznesu. Na przykład, jeżeli chodzi o wybór tzw. inteligentnej specjalizacji, czyli obszarów uznanych za najbardziej rozwojowe dla regionu, na które kładziemy szczególny nacisk w obecnej perspektywie unijnej. Na Mazowszu należą do nich inteligentne systemy zarządzania, wysoka jakość życia, nowoczesne usługi dla biznesu i bezpieczna żywność. Obszary te wyłonione zostały nie tylko na podstawie analiz rynku, ale właśnie podczas spotkań roboczych i warsztatowych z potencjalnymi odbiorcami funduszy unijnych – mówi „Rzeczpospolitej” Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas