W poszukiwaniu bohaterów

Dziś rusza ostatni etap prac na „Łączce”. Instytut Pamięci Narodowej wznawia poszukiwania szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego na warszawskich cmentarzach: na Bródnie oraz powązkowskim na tzw. Łączce.

Publikacja: 28.03.2017 22:00

W poszukiwaniu bohaterów

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Na Bródnie zbadane zostanie miejsce pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni komunistycznych zlokalizowanym w kwaterze N45. Prokurator IPN podejrzewa, że znajdują się tam ciała co najmniej 23 osób, m.in. ppłk. Edwarda Pisuli ps. Tama, szefa Kedywu AK Okręgu Tarnopolskiego czy mjr. Bronisława Sienkiewicza ps. Wilczur z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Podlasiu.

Pochowani na Bródnie zostali straceni lub zmarli w więzieniach i aresztach Pragi w latach 40. XX wieku. Wyroki śmierci były wykonywane m.in. w więzieniu przy ul. Ratuszowej, dodajmy – tzw. metodą katyńską, czyli strzałem z pistoletu w potylicę. 18 kwietnia ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN, przystąpi też do kolejnych prac poszukiwawczych na Łączce. Zbadana zostanie kwatera, w której najprawdopodobniej spoczywają szczątki ok. 90 osób. W Kwaterze „Ł”, zwanej Łączką, w latach 1948–1955 komuniści potajemnie grzebali ofiary mordów sądowych – działaczy i żołnierzy podziemia niepodległościowego. W wyniku prac z lat 2012–2013 ekipa profesora Szwagrzyka odnalazła tam 202 osoby, z czego zidentyfikowano 50 żołnierzy.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska