– Zawirowania polityczne w krajach północnej Afryki i w Turcji powodują, że coraz więcej Polaków woli spędzić wakacje nad Bałtykiem – zauważa Janusz Mitulski, dyrektor rozwoju sieci Marriott International na Europę Środkowo-Wschodnią i Kraje Bałtyckie.
Ale do inwestycyjnej atrakcyjności Trójmiasta dla branży hotelowej przyczynia się także rozwój lokalnego biznesu, zwłaszcza sektora usług. Powstaje dzięki niemu dużo miejsc pracy, a pracownicy przyjeżdżają z innych regionów. Z danych reprezentującej branżę organizacji ABSL wynika, że w Trójmieście dynamika wzrostu zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług jest największa w kraju i w latach 2013 – 2016 przekroczyła 100 procent. W rezultacie branża hotelowa, z której korzystają jego pracownicy, ma bardzo duże możliwości rozwoju.
Atrakcyjna Wyspa Spichrzów
– Inwestorzy hotelowi zapowiadają, że do końca 2018 r. na rynku trójmiejskim powstanie 2800 pokojów. Pojawią się hotele znanych marek, różnych kategorii – mówi Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu i prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Grupa Hotelowa Orbis zapowiada, że będzie powiększać sieć w Trójmieście w segmencie ekonomicznym. W 2016 r. uruchomiła hotel Ibis Gdańsk Stare Miasto ze 120 pokojami, ruszyły prace przy budowie Ibis Budget Gdańsk Posejdon, zawarto umowę na franczyzę hotelu Ibis Budget Gdańsk, który ma powstać na Wyspie Spichrzów. Sama Wyspa Spichrzów stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc pod inwestycje hotelowe.
Największą będzie budowany 4-gwiazdkowy hotel Deo, położony przy ulicach Stągiewnej i Chmielnej, tuż nad Motławą. Ma działać pod marką Dobry Hotel. W założeniu jest częścią większego przedsięwzięcia – Deo Plaza Wyspa Spichrzów. W drugiej części inwestycji na działce mają jeszcze powstać apartamenty pod wynajem i mieszkalne.