O środki te od początku miesiąca mogą ubiegać się miasta prezydenckie z regionu kujawsko-pomorskiego, czyli Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz i Inowrocław. – Nabór wniosków jest prowadzony od 1 lutego w sposób ciągły do osiągnięcia pełnej kwoty alokacji środków finansowych przeznaczonych na ten konkurs lub do jego zamknięcia – tłumaczy Monika Rybicka z Urzędu Marszałkowskiego.

Samorządy mogą ubiegać się o wsparcie na budowę dróg, węzłów i skrzyżowań, a także na infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo ruchu drogowego. – W puli konkursu ogłoszonego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest ponad 60 milionów złotych – tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Maksymalne kwoty dofinansowania dla poszczególnych miast ustalono według kryterium liczby mieszkańców.

To już kolejny nabór, pierwszy trwał od 30 czerwca do 31 października 2016 r. – Do dofinansowania został przyjęty jeden projekt: „Rozbudowa ul. Szosa Chełmińska od Trasy Średnicowej Północnej do ul. Polnej w Toruniu” – tłumaczy Małgorzata Brzykcy z Urzędu Marszałkowskiego. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie miejski odcinek drogi wojewódzkiej nr 553. Jest to trasa o strategicznym znaczeniu dla miasta i regionu, bo oprócz ważnej funkcji drogi wylotowej, istotne jest jej powiązanie z siecią dróg krajowych. Wartość projektu to 26,9 mln zł, z czego 16,1 mln zł pochodzić będzie z RPO. Umowa ma być podpisana w ciągu miesiąca.

Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że ruszają też wielomilionowe inwestycje na drogach wojewódzkich administrowanych przez samorządowe władze regionu. – Przy udziale europejskich środków przebudujemy w sumie 14 odcinków wojewódzkich tras o długości około 350 km. Wartość tych zadań to ok. 600 mln zł – wylicza marszałek. Został już rozstrzygnięty pierwszy przetarg na wykonawcę przebudowy liczącego 15 km odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa. Wygrała go firma Eurovia Polska. Inwestycja warta 47 mln zł ma się zakończyć w połowie 2018 r.