Nowe przedsięwzięcia szykują inwestorzy w działających na Podkarpaciu specjalnych strefach ekonomicznych. Dzięki zmianie granic Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i objęciu nią nowych gruntów swój zakład w Gorzycach powiększy firma Federal Mogul. Ten działający w branży motoryzacyjnej amerykański producent tłoków do silników spalinowych i łożysk przejął w 2001 roku firmę WSK Gorzyce. Teraz zatrudnia przeszło trzy tysiące osób i jest największym pracodawcą na terenie gminy. Produkcja zakładu dostarczana jest do fabryk samochodów takich marek, jak Toyota, Daimler, Volkswagen, Opel, Fiat, Nissan, Volvo, MAN czy BMW.
Amerykanie zamierzają teraz wybudować hale fabryczne z nowymi liniami produkcyjnymi, gdzie zostaną wprowadzone innowacyjne technologie wytwarzania, do tej pory w Polsce niestosowane. Wartość realizowanej etapami inwestycji ma przekroczyć ćwierć miliarda złotych w ciągu najbliższych kilku lat. Całkowite zakończenie budowy przewidziane jest na rok 2022. Produkowane w Gorzycach tłoki będą przeznaczone do silników mających spełniać przyszłe wyśrubowane normy emisji spalin. Gorzycki zakład będzie jedynym w Polsce i drugim w Europie producentem tego typu komponentów dla branży motoryzacyjnej. Razem z nowymi halami będzie powstawał ośrodek badawczo-rozwojowy.
Inwestycję umożliwiła zgoda gorzyckich radnych na włączenie do strefy 20 ha gruntów, co pozwoli inwestorowi nie tylko na budowę nowych obiektów, ale także na usprawnienie układu komunikacyjnego w obrębie fabryki. Przewiduje się, że jej rozbudowa zapewni wzrost zatrudnienia zarówno w samej firmie, jak i u poddostawców, a także w przedsiębiorstwach realizujących dla niej różnego rodzaju usługi.
Kolejną inwestycją na terenie tarnobrzeskiej strefy będzie rozbudowa zdolności produkcyjnych firmy Thoni Alutec. Firma zatrudnia 1200 osób i należy do największych zakładów produkujących odlewy ze stopów aluminium i magnezu. Jej produkty są wysyłane na rynki Europy, a także Azji, Bliskiego Wschodu, Indii, Chin i USA. Zakład w Stalowej Woli będzie rozbudowany kosztem 35 mln zł. Hale produkcyjne zostaną zmodernizowane, zainstalowane będą nowe maszyny: obrabiarki, frezarki, piece i urządzenia kontrolno-pomiarowe. W ciągu dwóch i pół roku powstanie około 140 nowych miejsc pracy.
Ministerstwo Rozwoju ocenia, że zmiany strefowych granic w województwie podkarpackim pozwolą na realizację inwestycji wartych ok. 1,6 mld zł. Z kolei liczba planowanych miejsc pracy ma się zwiększyć do nawet 18 tys. W strefie tarnobrzeskiej, która została powiększona o prawie 125 ha, w ciągu kilku najbliższych lat może powstać 3,3 tys. nowych miejsc pracy. Rozszerzenie objęło grunty publiczne w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Przemyślu i w gminach: Wierzbica, Janów Lubelski, Białobrzegi, a także grunty prywatne w miastach: Stalowa Wola, Radom i Białobrzegi oraz w gminie Gorzyce.