– Nazywamy siebie „rodziną fredrowską”. Zespół tworzą przedstawiciele różnych zawodów – poprzez ludzi z wyższym wykształceniem do podstawowego, młodzież studencka i szkolna. Wszystkich łączy ponad podziałami wspólna pasja, czyli teatr. To już siódme pokolenie Fredreum! – powiedziała nam prezes Fredreum Katarzyna Knapek.
Siedziba na zamku
Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry „Fredreum”, od czasów powojennych noszące dumnie tytuł „Stały Niezawodowy Teatr z siedzibą na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu”, ma niezwykle bogatą przeszłość i tradycje. Wszystko zaczęło się w 1869 roku, kiedy lokalni pasjonaci sztuki teatralnej założyli Towarzystwo Dramatyczne. Po kilku latach grania w prywatnych lokalach członkowie Towarzystwa postanowili uzyskać zgodę na użytkowanie jednej z sal Zamku Kazimierzowskiego. Dnia 4 sierpnia 1885 roku, po pozytywnej decyzji Rady Gminnej, Towarzystwo Dramatyczne wprowadziło się do zamku.
Pierwsze przedstawienie odbyło się 16 sierpnia 1884 roku w nieodremontowanej, na w pół zrujnowanej sali. Doprowadzenie jej do użytku było realizacją pozytywistycznych zasad i romantycznych marzeń.
Pierwsza i druga wojna światowa poważnie zakłóciły działalność Towarzystwa i Teatru, Zamek Kazimierzowski padał bowiem ofiarą wielu okupacyjnych armii. Po 1944 roku spektakle grane były w wynajmowanych salach i dopiero w 1950 roku towarzystwo aktorskie mogło powrócić do swojej historycznej siedziby. I tym razem, aby odremontować salę, potrzebna była ofiarna praca członków Towarzystwa. Pomocy finansowej udzieliło państwo. Potem przyszedł czas prac archeologicznych i odbudowy zamku, co zajęło kolejnych 20 lat.
W niepodległej Polsce, Towarzystwo od 1992 roku kontynuuje swoją działalność teatralną na Zamku Kazimierzowskim, dzięki pomocy jego właściciela i zarządcy, czyli Urzędu Miejskiego. Głównym celem jest szerzenie polskiej kultury teatralnej w regionie i za granicą. Już w latach 80. i 90. teatr prezentował swoje spektakle na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, goszcząc zespoły z zagranicy w Przemyślu i okolicach.