Według lokalnych samorządowców o takiej popularności świadczy choćby idealna równowaga między dynamiczną metropolią a miastem relaksu i możliwości spędzania czasu wolnego. Nie bez znaczenia jest bliskość morza i łatwy dostęp do terenów zielonych.
Trójmiasto ma dużo dobrych cech, które biorą pod uwagę specjaliści i menedżerowie poszukujący pracy, gotowi do przeprowadzki. Jak wynika z badań firmy rekrutacyjnej Antal, 36 proc. szukających zatrudnienia wybrałoby Gdańsk, Gdynię i Sopot, zaraz po Wrocławiu, który zyskał 39-procentowe poparcie wśród specjalistów.
Co decyduje o tym, że kadra menedżerska jest gotowa na przeprowadzkę za pracą do Trójmiasta? Zapytaliśmy o to samorządowców. Zdaniem Macieja Łabudy z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Gdańsku, jednym z wyróżników tego miasta jest idealna równowaga między dynamiczną metropolią a miastem relaksu i czasu wolnego. – To niemalże słownikowa definicja pojęcia „work-life balance”. Tempo życia jest tu dużo bardziej zrównoważone niż choćby w Warszawie, a możliwości rozwoju zawodowego i osobistego podobne – tłumaczy Maciej Łabuda.
Uważa on, że Gdańsk jest równie atrakcyjny jako potencjalna siedziba firmy czy oddział międzynarodowej korporacji, jak i miejsce, w którym warto studiować, osiąść na stałe, założyć rodzinę.
– W końcu, gdzie jeszcze można odpocząć po pracy, spacerując brzegiem morza? – pyta Łabuda. Z danych gdańskiego ratusza wynika, że od co najmniej 2013 roku co roku w mieście przybywa z innych regionów ponad 4 tys. dorosłych osób.