Spadkobiercy rodziny Zamoyskich odkupią go za niespełna 1 proc. wartości. Zgodził się na to wojewoda lubelski.
Klemensów, gdzie stoi pałac wzniesiony w 1744–1747 roku, znajduje się w gminie Sułów w powiecie zamojskim. Obiekt został wybudowany przez Tomasza Antoniego Zamoyskiego, VII ordynata, i jego żonę Teresę z myślą o przyszłym potomku, którym był syn Klemens. Od jego imienia pochodzi nazwa miejscowości. Pałac wraz z otaczającym go parkiem był wielokrotnie rozbudowywany.
Początkowo był letnią rezydencją rodziny, a od 1809 roku ich główną siedzibą, aż do czasu II wojny światowej, kiedy to Niemcy zajęli zespół pałacowy. Po zakończeniu działań wojennych rodzina nie odzyskała nieruchomości, która poza pałacem i parkiem obejmuje działki rolne oraz wiele innych obiektów. Cały teren liczy 136 ha. W samym pałacu najpierw utworzono dom dziecka, później dom opieki społecznej. Od 2008 r. pałac jest pusty. Budynek jest w coraz gorszym stanie technicznym.
– Zespół pałacowo-parkowy w Klemensowie stanowi własność Skarbu Państwa, gospodaruje nim starosta zamojski. Cała nieruchomość wymaga zabezpieczenia przed zniszczeniem i uszkodzeniami – mówi Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego.
Rodzina Zamoyskich starania o odzyskanie budynku rozpoczęła już w 2000 roku. Ale wtedy się nie udało. – Przepisy dekretu o reformie rolnej oraz przepisy wykonawcze nie przewidywały możliwości zwrotu nieruchomości – tłumaczy Radosław Brzózka.