To dużo, ale jeśli miastu uda się zrealizować wszystkie zaplanowane zamierzenia, dolina rzeki stanie się dla Lublina tym, czym jezioro Malta dla Poznania. Atrakcją dla mieszkańców, turystów, ale także inwestorów. Głównym celem działań jest pełne wykorzystanie potencjału rekreacyjnego Bystrzycy i zagospodarowanie terenów położonych w obszarze nadrzecznym. – To jeden z najtrudniejszych, ale też najważniejszych projektów, które zamierzamy realizować. Część jest już wdrażana – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Zmiany obejmą ok. 1 tys. ha gruntów, w tym 50 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszych. W dolinie powstanie 20 kładek pieszo-rowerowych, z czego 11 zostanie wymienionych, a 9 wybudowanych na nowo, aby lepiej skomunikować oddzielone przez rzekę dzielnice miasta. Powstaną też cztery plaże (miejskie i osiedlowe), zrewitalizowane zostaną trzy parki i urządzone dwa nowe. Miasto chce wybudować także ogród jordanowski, dziewięć przystani kajakowych, wytyczyć szlak młynów wodnych, pobudować place zabaw dla dzieci oraz miejsca czynnej rekreacji dla dorosłych. Przy rzece w północnej i południowej części miasta mają stanąć wieże widokowe. Samorządowcy pochylą się też nad czystością wody w rzece i Zalewie Zemborzyckim.
Inwestycja ma być realizowana etapami. Na początku miasto zajmie się miejskimi parkami. Do końca przyszłego roku mają być zrewitalizowane park Ludowy w pobliżu dworca PKP (koszt około 18 mln zł) oraz park Zawilcowy (ok. 12 mln zł). W przypadku obu inwestycji miasto już szuka wykonawców robót. Rok później ma być oddany do użytku 2-hektarowy park Bronowicki (ok. 2 mln zł).
– Park Ludowy dofinansowany będzie z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, park przy ulicy Zawilcowej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, natomiast dofinansowania na park Bronowicki poszukamy w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego – wylicza Zdzisław Strycharz, koordynator projektu rewitalizacji doliny Bystrzycy.
Ze środków RPO WL miasto chce też sfinansować budowę przystani kajakowej, kąpielisk z plażami, ścieżki rowerowej oraz kładki pieszo-rowerowej na Bystrzycy w dwóch lokalizacjach: na wysokości osiedla Nałkowskich i ulicy Bronowickiej. Na każdy z tych punktów potrzeba po 4,6 mln zł.