Reklama
Rozwiń

Czujnik namierzy, aplikacja poinformuje

Śląskie gminy testują system innowacyjnego parkowania. Pomoże kierowcom znaleźć wolne miejsce w śródmieściu.

Publikacja: 07.02.2017 21:00

Aplikacja ma pomagać kierowcom, ale też urzędnikom

Aplikacja ma pomagać kierowcom, ale też urzędnikom

Foto: Parkanizer

Często zdarza ci się szukać wolnego miejsca do zaparkowania w centrum? Już niebawem zrobi to za ciebie system spółki Parkanizer, testowany w Katowicach i Chorzowie. Wcześniej pilotaż przeszły Piekary Śląskie i Tarnowskie Góry.

Problem zbyt małej liczby miejsc parkingowych w centrach miast to problem ogólnopolski. – Wstępnie zaprosiliśmy do rozmowy wszystkie polskie miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, a na testy zdecydowało się pięć miast. Prowadzimy też rozmowy z innymi miastami, ale na obecnym etapie nie mogę ujawniać szczegółów – mówi nam Natalia Pięta z firmy Parkanizer.

Katowice testują innowacyjny system parkowania w Śródmieściu, na ulicy Podgórnej, łączącej ulice Wojewódzką i Dąbrowskiego. Wybór nie był przypadkowy. – W sąsiedztwie znajdują się punkty usługowe, przychodnia, restauracje, uniwersytet i urzędy, a dzięki naszej aplikacji wielu mieszkańców Katowic może łatwiej znaleźć miejsce do zaparkowania. Koszty wdrożenia tego pilotażowego projektu leżą po naszej stronie – chodzi o zakup i montaż czujników, a także specjalne oprogramowanie. Chcemy dać katowiczanom możliwość przetestowania aplikacji i podzielenia się z nami opinią na jej temat – wyjaśnia Maciej Lukas, kierownik projektu Parkanizer. Na każdym z 22 miejsc postojowych zamontowany jest niewielki szary czujnik magnetyczny, który wysyła do internetu informację, czy stoi nad nim samochód. Cały system jest sprzężony z aplikacją, którą można pobrać na telefon komórkowy.

– Turkusowy kolor wskazuje na mapie w aplikacji, gdzie znajdują się wolne miejsca, a na szaro widać te zajęte – mówi Marta Grabny, kierownik Działu Nadzoru Systemów Parkowania Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. – Jeśli aplikacja pokazuje brak wolnego miejsca, to kierowca po prostu nie skręci w Podgórną, bo będzie wiedział, że tam nie zaparkuje – dodaje Marta Grabny. Testy w Katowicach mają zakończyć się w maju.

W Piekarach Śląskich, które jako pierwsze zdecydowały się na testy aplikacji, informacja o liczbie wolnych miejsc na głównych ulicach jest też wyświetlana na elektronicznych tablicach umieszczonych przy drodze. Informacje są aktualizowane co 10 sekund. Pilotaż w tym mieście obejmuje aż 136 miejsc w najbardziej ruchliwej części miasta. Test w Piekarach wypadł pomyślnie.

– Od premiery w maju 2016 roku cały czas rozbudowujemy i udoskonalamy działanie systemu, m.in. na podstawie testów aplikacji prowadzonych z kierowcami w terenie. Obecnie pracujemy m.in. nad udostępnieniem w aplikacji możliwości opłacenia parkingu – dzięki temu będzie najpierw pozwalała namierzyć wolne miejsce, a potem je opłacić zaledwie kilkoma kliknięciami – podkreśla Natalia Pięta.

Nieco inaczej system działa w Tarnowskich Górach – tam służy wsparciu we wprowadzeniu strefy krótkiego postoju. – Na 42 miejscach postojowych w centrum miasta, których stan na bieżąco można śledzić w aplikacji mobilnej, między 8 a 18 obowiązuje 90-minutowy maksymalny czas postoju. Dzięki temu w ciągu dnia może tam podjechać i szybko załatwić swoje sprawy w urzędach, punktach usługowych czy sklepach znacznie więcej mieszkańców – miejsca nie są blokowane przez osoby, które przyjeżdżają na cały dzień do pracy – tłumaczy Natalia Pięta.

System Parkanizer dla miast to nie tylko aplikacja mobilna dla kierowców, ale także panel analityczny dostępny dla osób zarządzających parkingami i miejscami postojowymi – dostarcza urzędnikom i samorządowcom informacji o wykorzystaniu parkingów, pozwala zdiagnozować trendy i dzięki temu stanowi wsparcie dla prowadzenia skuteczniejszej polityki parkingowej. Może ułatwiać miastom monitorowanie np. efektywności poboru opłat na parkingach płatnych. Daje też możliwość weryfikacji w dłuższym okresie, ile pojazdów, w jakich godzinach i na jak długo parkuje na danej ulicy.

Aplikacja powstała dzięki wsparciu, jakie młoda katowicka firma dostała od polskiego funduszu Black Pearls VC. Fundusz zainwestował w stworzenie innowacyjnego systemu parkingowego w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku