Generalny trend jest dla mieszkańców regionu pomyślny: spada liczba przestępstw i poprawia się ich wykrywalność. Z policyjnych statystyk podsumowujących ubiegły rok wynika, że ograniczono skalę przestępczości pospolitej, która jest najbardziej dokuczliwa dla mieszkańców i ma decydujący wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa.
To efekt działań policji, aktywności mieszkańców, którzy reagują na wykroczenia, ale i nowoczesnego systemu inteligentnych kamer, które zainstalowano w stolicy regionu – oceniają eksperci.
Rzadziej kradną
W 2016 r. w województwie śląskim doszło do 110 tys. przestępstw, czyli o blisko 11 tys. mniej niż rok wcześniej.
Najbardziej, bo o 3 tys., zmalała liczba kradzieży – w całym ubiegłym roku było ich 16,3 tys. Łupem kieszonkowców padały głównie portfele, torebki z zawartością i telefony komórkowe. Przykre niespodzianki częściej miały miejsce w dużych miastach.
Rzadziej dochodziło do włamań do mieszkań, domów i obiektów gospodarczych – takich przypadków w regionie było 10,1 tys., czyli o 2,6 tys. mniej. Bezpieczniej było na ulicach śląskich miast – rzadziej dochodziło do rozbojów (było ich 1,6 tys. – spadek o 152) oraz bójek – tych w całym zeszłym roku stwierdzono 877, to o 63 mniej.