„Pod Mitorajem” oznacza dzieło Igora Mitoraja – gigantyczną rzeźbę przedstawiającą twarz-maskę, stojącą w wejściowym Atrium Starego Browaru. Sam artysta dał jej tytuł „Thsuki-no-hikari” (Blask księżyca) i rysy na wpół własne, na wpół antycznego herosa.
Stary Browar – stylowa galeria handlowa – przypomina galerię sztuki, bo tak naszpikowana jest dziełami współczesnych artystów polskich i zagranicznych.
– Nie ma takiego drugiego centrum handlowego ani w Polsce, ani w Europie: z taką dużą liczbą dzieł sztuki, otoczonych przestrzenią specjalnie im dedykowaną. Monumentalna rzeźba Mitoraja stanęła w wyznaczonym dla niej miejscu jeszcze w trakcie budowy. Sama w sobie jest wspaniała, ale i otoczenie dodaje jej splendoru. Podobnie jest z innymi – mówi Magdalena Kowalak, prezes zarządu spółki zarządzającej Starym Browarem. I dodaje: – W 2015 roku fundusz zarządzany przez Deutsche Asset Management kupił Stary Browar od Grażyny Kulczyk. Budynek wraz z dwiema na stałe powiązanymi z architekturą rzeźbami – „Kuflem” Wojciecha Kujawskiego na Dziedzińcu Sztuki i świetlną fasadą Pasażu, zaprojektowaną przez Adama Garnka i Studio ADS. Pozostałych kilkanaście prezentowanych w nim prac należy nadal do kolekcji Grażyny Kulczyk. Mamy je w depozycie z umową na czas nieokreślony. Jak długo będzie istniał Browar, tak długo dzieła te będą w nim eksponowane.
Przypomnijmy w tym miejscu, że koncepcja zrewitalizowanego Starego Browaru opierała się na idei Grażyny Kulczyk: 50/50, właściwej dla wszystkich jej projektów, a oznaczającej łączenie w równych proporcjach biznesu i sztuki. Obecny właściciel kontynuuje więź obu tych stref, a zarazem szuka własnych pomysłów na rozwój artystycznych motywów. Zamierza m.in. nawiązać współpracę z Fundacją Deutsche Bank, słynącą z kolekcji sztuki, z myślą o pokazaniu wybranych dzieł w Poznaniu.
W Atrium kluczowe dzieła sztuki to również okazałe kolumny Leona Tarasewicza w zielono-żółte pasy między ruchomymi schodami. Instalacja ta powstała z okazji obchodów 750-lecia Poznania i pierwotnie zdobiła przez miesiąc w 2003 r. neoklasycystyczne kolumny Teatru Wielkiego, skąd dopiero przeniesiona została do Starego Browaru.