Łódź jest jednym z pierwszych miast, w których uruchomiona zostanie usługa Zdalnej Pielęgniarki firmy Comarch Healthcare. Od marca w ramach pilotażu przebada 200 uczniów dwóch podstawówek – SP nr 10 im. Broniewskiego oraz SP nr 83 im. Stanisława Jachowicza. Każda ze szkół otrzyma dwa szkolne zestawy medyczne, które pozwolą przeprowadzić ponad tysiąc badań przesiewowych. I to bez potrzeby angażowania kilku osób personelu medycznego.
Walizka do analiz
Zamknięty w walizce Przenośny System Telemedyczny to prawdziwa maszyna przyszłości. Wyposażony m.in. w wagę z pomiarem składu ciała, stadiometr do pomiaru wzrostu, ciśnieniomierz, termometr, bada podstawowe parametry ciała. Natomiast tablice widzenia barwnego, tablica okulistyczna i pikflometr pozwalający kontrolować astmę, umożliwiają prowadzenie badań przesiewowych w kierunku chorób okulistycznych i układu oddechowego. Wyposażenia maszyny dopełniają latarka, laptop, drukarka, skaner i modem LTE, które pozwalają umieszczać wyniki badań w sieci i je drukować.
Pielęgniarki z walizkami odwiedzą łódzkie podstawówki już po feriach. Badania będą prowadzone do czerwca, kiedy kończy się pilotaż.
Na podstawie danych zebranych dzięki Przenośnemu Systemowi Telemedycznemu specjaliści ocenią stan zdrowia dzieci objętych zdalną opieką medyczną. Pomogą w tym również dane z ankiet wypełnionych przez rodziców i wychowawców.
Zdaniem dr. Szymona Gałczyńskiego, koordynatora projektu, Zdalna Pielęgniarka nie tylko ułatwi pracę personelu medycznego, ale umożliwi prosty dostęp do danych i wyników badań dziecka rodzicom. Z kolei wychowawcom pozwoli na uporządkowany sposób obsługi kart bilansowych uczniów. – Cieszymy się, że w szkołach możemy zapewnić naszym podopiecznym nowoczesną i w pełni profesjonalną opiekę medyczną – mówi dr Gałczyński.