Biorecykling – uczmy się od Szwedów

Odpady ulegające biodegradacji stanowią często do 50% masy odpadów komunalnych, których w Polsce wytwarza się ok. 11 mln ton rocznie. Jednocześnie odzysk materii organicznej ze strumienia odpadów komunalnych to najbardziej zapóźniony obszar polskiej gospodarki odpadami i znaczące wyzwanie dla gmin. Tymczasem do 2020 r. powinno ich być składowanych nie więcej, niż 35% masy wytwarzanych odpadów komunalnych. Problem bioodpadów jest wzorcowo rozwiązywany w Szwecji.

Publikacja: 24.01.2017 08:19

Odpady organiczne zbierane w ogrodzie

Odpady organiczne zbierane w ogrodzie

Foto: Pixabay

Materia organiczna to równie cenny zasób, jak pozostałe odzyskiwane frakcje surowców wtórnych, trafiająca jednak w większości nadal na składowiska odpadów. Odpady organiczne, jeśli nie są selektywnie zbierane powodują zanieczyszczenie i zawilgocenie pozostałych odpadów, co znacznie obniża efektywność odzyski i recyklingu. Zgodnie z dyrektywami UE i przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do 2020 gminy będą mogły składować nie więcej niż 35% wagowo (w porównaniu z 1995 rokiem) całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Do obowiązków gminy należy zatem zorganizowanie skutecznej zbiórki odpadów nie tylko papieru, metalu, plastiku, szkła i opakowań wielomateriałowych, ale również odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego