Stowarzyszenie Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego oraz Zamek w Tykocinie zapraszają 4 lutego na rekonstrukcję wydarzeń ze stycznia 1657 roku, kiedy tykociński zamek, znajdujący się w rękach Radziwiłłów, został zdobyty przez siły hetmana Pawła Sapiehy. W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł. Za zasługi w walce z nim zamek został nadany Stefanowi Czarnieckiemu, który odbudował go i umieścił w nim swój skarbiec. Gromadzone w nim dobra, sprawiły, że jego córki należały do najlepszych partii w Rzeczypospolitej.
Zostań Kmicicem
Obejrzenie rekonstrukcji to znakomita okazja, by zwiedzić tykociński zamek zrekonstruowany na fundamentach XVI-wiecznej budowli Zygmunta Augusta. Można oglądać skrzydło południowe z basztami Turmą i Rogową oraz część skrzydła północno-zachodniego. W odbudowie jest baszta Biała i część skrzydła północnego. W zamku znajduje się muzeum, restauracja oraz pokoje gościnne.
Pierwszym historycznym właścicielem narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była bogata rodzina litewskich możnowładców Gasztołdów. Wzniesiono drewnianą warownię, która kilkadziesiąt lat później padła ofiarą zawiści sąsiadów Radziwiłłów. Kiedy rodzina wymarła w 1542 roku, jej fortunę przejęli królowie Polski i Litwy. To wtedy młody Zygmunt August zbudował duży ceglany zamek, który dzięki otaczającym go wodom i bagnom Narwi miał znakomity system obronny.
Tykocińska twierdza była perłą w koronie. Został tam umieszczony arsenał Rzeczypospolitej oraz skarbiec, gdzie spoczywały między innymi słynne arrasy oraz biblioteka króla Zygmunta Augusta. Z zamkiem związany jest też romans bezdzietnego monarchy z Barbarą Radziwiłłówną. Tu urzędował wielki humanista doby renesansu Łukasz Górnicki. Gościli królowie Władysław III Waza z rodziną, Władysław IV, a także car Rosji Piotr I. Tu August II Mocny ustanowił Order Orła Białego.
Odbudowany zamek przyciąga uwagę turystów nie tylko rekonstrukcją szturmu z 1657 roku, ale też lutową ucztą inspirowaną „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, sierpniową biesiadą miodową i listopadową degustacją dań z gęsiny na świętego Marcina. Przez cały rok w zamku odbywają się zajęcia edukacyjne. Uczniowie mogą wcielić się w rolę Kmicica i innych dzielnych żołnierzy Rzeczypospolitej. „Półksiężyc i gwiazda” to z kolei spotkanie z Tatarami, którzy zostali osadzeni niedaleko zamku jeszcze w XV w. Animatorzy, wśród nich przedstawiciele rodu tatarskiego, przedstawiają oryginalne tatarskie stroje oraz uzbrojenie. Atrakcją jest fechtunek szablami i strzelanie z łuku.