Rok jubileuszowy 1050-lecia chrztu Polski dobiegł końca. Wciąż jednak trwa rozpoczęta w kwietniu na Podlasiu peregrynacja wystawy przygotowanej na tę szczególną okazję przez gnieźnieńskie Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niedawno otwarto ją uroczyście w Tokio.
Wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski”, na którą składa się 11 tablic z mobilną aplikacją, stanowiącą przewodnik po ekspozycji, przebyła dotychczas ponad 20 tys. km. Obejrzało ją ok. 100 tys. osób – w tym posłowie w Sejmie oraz osadzeni w aresztach śledczych w Pobiedziskach i Szamotułach – w przeszło 100 miejscowościach na trzech kontynentach, od Hajnówki i Łosic po Chicago.
Tak naprawdę jednak, gdy chcemy zbliżyć się do źródeł polskości, nic nie może zastąpić wizyty w Gnieźnie, najważniejszym grodzie kraju Polan, kolebki naszej państwowości. Jak napisali w Księdze Gości MPPP uczniowie z Gdyni, zwiedzanie muzeum, a zwłaszcza stała wystawa „Początki Państwa Polskiego”, to lekcja historii zmierzająca do „początku »nas«”.
Milionowa dotacja
Wkrótce w gnieźnieńskim muzeum rozpoczną się prace nad przygotowaniem trzech nowych ekspozycji stałych. Będą one poświęcone dziejom samego Gniezna, sztuce romańskiej we wczesnośredniowiecznej Polsce oraz prezentacji liczącej 200 zabytków jednej z najcenniejszych na świecie kolekcji kafli gotyckich i renesansowych.
Na ten cel oraz na powiększenie powierzchni wystawienniczej o jedną trzecią, dalszą modernizację i wyposażenie sal muzealnych MPPP otrzyma 6 mln złotych dotacji. W połowie grudnia 2016 r. muzeum uzyskało dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej na lata 2014–2020 – jako pierwsza w Wielkopolsce instytucja zajmująca się ochroną dziedzictwa kulturalnego – oraz z budżetu samorządu wojewódzkiego.