Nasi eksperci są doceniani przez zagraniczne firmy

Przykład inwestycji amerykańskiej firmy informatycznej Infor we Wrocławiu potwierdza, że zagraniczne koncerny tworzące centra usług wspólnych coraz częściej doceniają potencjał polskich specjalistów.

Publikacja: 29.12.2016 23:00

Infor, trzeci światowy gracz na rynku oprogramowania dla firm, zatrudni we Wrocławiu 500 osób.

Infor, trzeci światowy gracz na rynku oprogramowania dla firm, zatrudni we Wrocławiu 500 osób.

Foto: 123RF

We wrocławskim Inforze do 2018 roku znajdzie zatrudnienie 500 osób. Trzeci po SAP i Microsoft światowy gracz na rynku oprogramowania dla firm umiejscowił tu w mijającym roku swoje główne europejskie centrum biznesowe (Center of Excellence). Oprócz zespołów przeznaczonych do obsługi systemów IT u klientów na całym świecie (Infor ma ich 90 tys., z czego 700 w Polsce) powstały dwa, które świadczą o lokowaniu w Polsce kluczowych kompetencji. Pierwszy z nich stanowią konsultanci-wdrożeniowcy m.in. Infor LN, systemu ERP znanego wcześniej pod nazwą Baan. Drugi zajmuje się wsparciem dla rozwiązań Cloud – technologii najbardziej strategicznej we wszystkich amerykańskich firmach informatycznych.

Infor oferuje możliwość rozpoczęcia kariery w sektorze IT również osobom z wykształceniem innym niż informatyczne. Obok programistów poszukuje pracowników z wykształceniem ekonomicznym czy finansowym, z doświadczeniem w biznesie, znających języki obce. Przyciąga też kandydatów z innych miast, proponując program relokacji.

Sukces rekrutacyjny nowej na polskim rynku firmy informatycznej (i to we Wrocławiu) trudno wyjaśnić jedynie atrakcyjnością oferowanych stanowisk. To dla pracodawców trudny rynek.

– Właściwie nikt nie przenosi tu prostych procesów. Wrocław ma największą w kraju liczbę centrów rozwojowych, badawczych i KPO (czyli knowledge process outsourcing) i są to bardzo zaawansowane procesy technologiczne. W ogóle nie mamy prostego fakturowania, skanowania, obsługi klienta na zasadzie call center – mówi Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Od czasu, kiedy dziesięć lat temu powstała ARAW, udało się jej przekonać 200 inwestorów zagranicznych do ulokowania swojej działalności we Wrocławiu, a nowoczesne usługi dla biznesu są lokalnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki. W 2005 roku było około 20 takich firm polskich i zagranicznych, a dziś według raportu ABSL jest ich tu 111. Tylko w 2016 roku 13 podmiotów zagranicznych z branży IT zadeklarowało utworzenie tu swoich centrów i zatrudnienie 3 tys. osób. Równocześnie Wrocław zachowuje równowagę i przyciąga nowoczesne firmy produkcyjne.

Tłumacząc fenomen udanej rekrutacji Infora, Artur Sawicki, dyrektor Center of Excellence Infor we Wrocławiu, odwołuje się do opinii samych nowo zatrudnionych. Z rozmów z pracownikami wynika, że przyciągnęło ich połączenie stabilnej globalnej firmy z kulturą start-upu, atmosferą tworzenia czegoś od zera, gdzie jeszcze wszystko jest możliwe i wszystko będzie tak, jak pracownicy sami sobie poukładają.

– Infor potrzebuje takiego świeżego spojrzenia, gdyż w innych krajach firma jest już od dziesięcioleci, a pracownicy mogą się pochwalić dziesięcio- czy 20-letnim stażem. Kiedy naszą ambicją stało się tworzenie aplikacji dla biznesu tak przyjaznych i ładnych jak na iPhone’a, musieliśmy szukać ludzi, którzy mają podobną pasję. Dlatego budujemy kulturę organizacyjną, w jakiej ci ludzie będą się czuli jak u siebie – mówi Artur Sawicki

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej