Nie ma wątpliwości, jakie książki są najsilniej związane z Poznaniem. Trudno znaleźć drugą taką literacką ojczyznę jak poznańskie Jeżyce, będące miejscem akcji powieści obyczajowych Małgorzaty Musierowicz. Stąd też nazwa cyklu – „Jeżycjada”, która od 40 lat niezmiennie pozostaje jedną z najpopularniejszych serii w polskiej literaturze.
Od 1975 r. wychowują się na niej kolejne pokolenia, a jej twórczyni nie ustaje w pracy. Wkrótce ukaże się 22. część cyklu perypetii poznańskiej rodziny Borejków zatytułowana „Ciotka Zgryzotka”.
Tysiące czytelników – nawet tych, którzy nigdy nie byli w Poznaniu – znakomicie kojarzy secesyjne kamienice i brukowane ulice Jeżyc. Wiedzą, jak biegną ulice Roosevelta i Słowackiego, a także, gdzie jest liceum im. Marcinkowskiego, a gdzie kino Bałtyk. Na podstawie książek Musierowicz od lat organizowane są wycieczki po Poznaniu. Potwierdza to wydany w 2004 r. przewodnik „Poznań Borejków. Spacer z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz” autorstwa Kingi Czachowskiej i Doroty Szczerby.
Poznań to także miasto poetów. Jednym z największych był rodzony brat Małgorzaty Musierowicz, Stanisław Barańczak. Twórca wspaniałych wierszy i znakomitych przekładów Szekspira zmarł w grudniu 2014 r. W latach 60. Barańczak wraz z Ryszardem Krynickim oraz innymi poetami związanymi z Uniwersytetem Adama Mickiewicza tworzyli w Poznaniu grupę twórczą „Próby”. Ich wiersze oraz publicystyka stanowiły jeden z fundamentów nurtu Nowej Fali w polskiej poezji. W Poznaniu zostało także założone wydawnictwo a5 – najważniejsza oficyna poetycka w kraju stworzona przez Ryszarda i Krystynę Krynickich.
Piastowie i RAF
Silnie związany z Poznaniem był także Arkady Fiedler, znany pisarz i podróżnik. Zasłynął książką o polskich lotnikach z Dywizjonu 303, walczących w bitwie powietrznej o Anglię. Po zawirowaniach wojennych Fiedler wrócił w 1946 r. do Polski i zamieszkał w podpoznańskim Puszczykowie, gdzie po jego śmierci stworzono muzeum.