Mazowsze ma bogatą i długą historię produkcji serów. Dużą popularnością cieszył się tutaj ser twarogowy z naturalnie ukwaszonego mleka. Z kolei w mikroregionie Urzecze i na odcinku Wisły od Płocka do Kozienic produkcją serów typu gouda czy edamski zajmowali się m.in. osadnicy holenderscy.
Najlepsi nagrodzeni
Do tej pory Mazowsze wpisało trzy sery na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa. Trafił tam kozi ser twarogowy z Cegłowa, gdzie wytwarza się go od okresu międzywojennego. W ministerialnym rejestrze – w sumie jest tam ponad 1,6 tys. produktów z całej Polski – są także kozi ser twarogowy suszony oraz ser ziemny z Kornicy.
O tym, że tradycje serowarskie są na Mazowszu nadal żywe, świadczy także duże zainteresowanie I Mazowieckim Konkursem Serów Zagrodowych zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przy współpracy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Do jego pierwszego etapu zgłosiło się 63 producentów indywidualnych.
– Tego typu konkursy są doskonałą okazją do promocji produktów regionalnych, w tym przypadku serów, a jednocześnie dają szansę małym przedsiębiorcom rolnym na pokazanie swoich wyrobów szerszemu gronu – komentuje Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Spośród producentów indywidualnych najlepsza okazała się Justyna Stefaniuk z Mostów w gminie Huszlew, która zaprezentowała ser podpuszczkowy z dodatkami. Na podium znaleźli się również Dorota Dyga z Serocka z serem podpuszczkowym z czarnuszką oraz Sławomir Rosiak z Brzozowa w gminie Iłów z serem twardym dojrzewającym.