– Będą z niego korzystać przede wszystkim mieszkańcy miasta i regionu, w tym uczniowie, studenci, kluby sportowe. Z racji położenia miasta z basenu już korzysta też wielu obywateli Ukrainy – zauważa Roland Kurczewicz z Urzędu Miasta w Chełmie.
W stolicy regionu park wodny wybudowano w Al. Zygmuntowskich. – Od kilku lat współpracowaliśmy z Polskim Związkiem Pływackim przy opracowaniu koncepcji i dokumentacji basenu olimpijskiego. Zakładała ona także budowę zaplecza rekreacyjnego, które służyłoby upowszechnianiu nauki pływania, stąd powstał pomysł na budowę aquaparku – wspomina Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza.
Jego budowa zakończyła się w lipcu 2015. Jej koszt wyniósł 107 mln zł, z czego dofinansowanie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosło 37 mln zł. Pozostałe środki pokrył samorząd miasta.
– Aqua Lublin to najnowszy i największy kompleks pływacki w Polsce Wschodniej. Jego centralną częścią jest basen olimpijski o długości 50 m, który można podzielić na 10 torów – opowiada Joanna Bobowska.
Łączna powierzchnia lustra wody wynosi 2,4 tys. mkw. W obiegu jest 4,9 tys. metrów sześciennych wody. Widzowie mogą obserwować popisy pływaków z trybun, na których znajduje się 2,1 tys. miejsc.