Najważniejszym wydarzeniem ostatniego dziesięciolecia jest połączenie miasta Zielona Góra z gminą, które formalnie dokonało się 1 stycznia 2015 roku. Co ważne, za zgodą i aprobatą mieszkańców miasta jak i gminy (17 wsi stanowiących „obwarzanek” wokół miasta), którzy na ten temat wczesniej wypowiedzieli się w referendum.
„Po raz pierwszy w historii samorządów dwa połączą się w jeden, czyli coś, co nie udało się do tej pory nikomu. Bardzo się z tego powodu cieszę, że powstanie jeden silniejszy samorząd” – mówił Janusz Kubicki w połowie 2014 r., zaraz po tym kiedy rząd wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie podkreślając, że połączenie znacznie zwiększy możliwości rozwojowe.
– Dzięki połączeniu miasta i gminy liczba mieszkańców zwiększyła się ze 111 tys. do blisko 140 tys., a Zielona Góra stała się szóstym pod względem powierzchni miastem w kraju – mówi Filip Czernicki, doradca prezydenta miasta.
Za zgodne połączenie minister finansów przyznał samorządowi bonus w wysokości 100 mln zł. Prezydent rozdysponował te środki pomiędzy wszystkie sołectwa, które zostały przyłączone do miasta.
Połączenie odbyło się z korzyścią dla obu stron. Mieszkańcy gminy odtąd, w ramach budżetu obywatelskiego sami mogą decydować na co przeznaczyć pieniądze i w co je zainwestować. To ważne – bo lokalne potrzeby znają najlepiej. Z kolei miasto zyskało nowe tereny inwestycyjne, których mu brakowało,