Jest on zbudowany z czujnika ruchu, zestawu bardzo wydajnych diod LED, punktowych elementów oświetlenia (tzw. PEO). PEO mogą być zasilanie zarówno napięciem stałym 24 lub z akumulatorów, ładowanych np. energią z odnawialnych źródeł oraz niewielkiego sterownika do zarządzania działaniem systemu. Aktywny system przejścia dla pieszych wdrożyła w 2016 r. gmina Stare Babice.

Czujnik ruchu montowany jest na znaku drogowym, który znajduje się bezpośrednio przed przejściem. Nowoczesne rozwiązanie sprawia, że czujnik wykrywa tylko postacie dorosłe, dzieci oraz zwierzęta zbliżających się do pasów, nie reaguje zaś na liście i inne drobne przedmioty powodujące ruch. Istotnym elementem systemu są urządzenia LED – tzw. „kocie oczy” montowane w asfalcie, które mają za zadanie dokładnie doświetlić przejście dla pieszych a poprzez dodatkowe efekty świetlne, jak pulsowanie, efekt kaskadowy, czy zmienne tempo migania, skutecznie informować kierowców. Dodatkowo nad znakiem informującym o przejściu dla pieszych umieszczane są lampy o bardzo intensywnym świetle generowanym także przez diody LED (średnica każdej z lamp wynosi 200 mm). W momencie zbliżania się pieszego do przejścia, sterownik po otrzymaniu informacji z detektora, uruchamia cały zestaw oświetlenia, a następnie wyłącza je po około 30 sekundach, gdy ostatni pieszy opuści przejście. System działa w momencie, gdy pieszy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. System nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się tylko wtedy gdy jest potrzebne.

Do powyższych rozwiązań w systemie Walk-Safe proponowanych przez firmę Leditech oferowany jest, opcjonalnie zaawansowany kontroler, dzięki któremu można sterować aktywnymi znacznikami z urządzeń mobilnych poprzez:

  • zmianę jasności świecenia
  • zmianę częstotliwości świecenia
  • możliwość czasowego programowania
  • tryb stały
  • tryb pulsacyjny (możliwość regulacji częstotliwości)
  • kaskada (możliwość regulacji częstotliwości i długości fali)
  • możliwość dowolnego sterowania (przy wykorzystaniu powyższych funkcji) dwoma stronami aktywnego elementu. (np. światło stałe + pulsacyjne wraz z efektami świetlnymi)
  • możliwość zamontowania dwukolorowych LED-ów (np.: 1 strona LED biały, 2 strona LED czerwony)

Do każdego z rozwiązań oferowane są pasy biało-czerwone wykonane w technologii chemoutwardzalnej, maty antypoślizgowe oraz pasy 3D.