Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia na warsztatach terapii zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci we Włocławku zaczynają się już w czerwcu. W siedmiu włocławskich pracowniach, m.in. tkackiej, stolarskiej i krawieckiej nad świątecznymi ozdobami uwija się 35 osób, z różnym stopniem niepełnosprawności, w wieku od 18 do 50 lat, pomagają im instruktorzy. Towarzystwo ma drugą placówkę warsztatową w Lipnie i dwa koła niepełnosprawnych – w sumie 175 podopiecznych. Jak podkreślają terapeuci, warsztaty pomagają niepełnosprawnym osobom czuć się potrzebnymi, robić rzeczy, które mają wartość, zająć czas.
– To jest ich życie – ocenia Violetta Pieszchalska, instruktorka warsztatów we Włocławku. Przygotowanie ozdób, które potem można kupić na jarmarkach i kiermaszach, to sprawa szczególna. –To dla nich ogromna satysfakcja, zwłaszcza możliwość pokazania ich na świątecznych wystawach i oczarowanie kupujących i oglądających – mówi Krystyna Afeltowicz, dyrektor towarzystwa.
Ozdoby trafiają m.in. na coroczne przedświąteczne jarmarki, jakie organizowane są w grudniu w wielu miejscowościach regionu. Wszystko zaczyna się od wystawy re?kodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych połączona z kiermaszem, którą na początku grudnia organizuje marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Wystawa „My tez? potrafimy” odbyła się 2 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim już po raz 23. Można było podziwiać i kupić bombki, stroiki, drzewka i figurki. Przygotowywało je ponad 160 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów z 41 placówek z całego regionu – warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy i samopomocy społecznej, ośrodków szkolno-wychowawczych oraz zakładów aktywności zawodowej.
Kwestia pasji
– Nasze wystawy od lat promują twórczość osób niepełnosprawnych. To okazja do obejrzenia oraz nabycia wyjątkowych i niepowtarzalnych ozdób przygotowanych z sercem i pasją – mówi marszałek Piotr Całbecki. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Wyjątkowe specjały przygotowują rokrocznie pred świętami wychowankowie Stowarzyszenia „Visus Supremus”, które działa przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Bydgoszczy: to pierniczki, amoniaczki, konfitury z żurawiną i jabłkiem czy pomarańcze w zalewie korzennej. Wyjątkowe bo 300 podopiecznych to osoby niewidome lub niedowidzące, które świetnie sobie radzą w kuchni.