Burmistrz jest zdania, że przynależność Olsztynka (13,6 tys. mieszkańców) do organizacji „dała niewątpliwy bodziec do promocji miasta zarówno w kraju, jak i na całym świecie – dzięki ogólnie rozpoznawalnemu logu łączącym miasteczka Cittaslow”.
– Dążymy do zagospodarowania przestrzeni miejskiej Olsztynka w taki sposób, aby jego mieszkańcom żyło się tu dobrze, żeby chcieli tu mieszkać. Zgodnie z kierunkami wytyczanymi przez Cittaslow chcemy tworzyć przyjazną ludziom infrastrukturę, działać tak, by rosła u nas jakości życia – podkreśla burmistrz Wrochna. – Coraz częściej osiedlają się u nas mieszkańcy Olsztyna odległego o 25 km, ale też mamy nowych obywateli, którzy tu przyjechali z innych regionów Polski. To niewątpliwie pochodna poprawiającej się infrastruktury miasta – dodaje.
Nie widzi żadnych minusów wstąpienia do stowarzyszenia pomarańczowego ślimaka. Przypomina, że zarząd województwa warmińsko–mazurskiego podpisał porozumienie ze stowarzyszeniem „Polskie Miasta Cittaslow”. Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez zrzeszenie miast „ponadlokalny program rewitalizacji sieci miast Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego” otrzyma finansowe wsparcie w ramach Regionalnego Programu dla województwa na lata 2014–2020.
Lepiej i nowocześniej
Samorząd Olsztynka zrealizuje pięć projektów: Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej „Ucz się w ruchu” (920 tys. zł plus 0,5 mln na siedzibę klubu ), plaża miejska – 6,3 mln zł, rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień (4 mln zł), zakup szczepionek i przystosowanie pomieszczenia do ich podawania (300 tys. zł).
Dla Olsztynka oznacza to „wzrost aktywności społecznej, przedsiębiorczości i jedności mieszkańców gminy oraz poprawę atrakcyjności turystycznej”. Burmistrz jest przekonany, że ruch Cittaslow ma przyszłość. – Nie oznacza zastoju, lecz tempo życia dostosowane do lokalnej specyfiki. A także naszą otwartość na rozwiązania, które podnoszą wygodę życia miejscowej społeczności – argumentuje.
W ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować ucieczkę ludzi z dużych miast do okolicznych mniejszych miejscowości. Tam znajdują niedostępne w dużych ośrodkach: niższy poziom hałasu, mniej stresów, a więcej świeżego, czystszego powietrza i przestrzeni. Dlatego tak ważne jest, aby podejmowane działania nastawione na jakość życia harmonizowały z rozwojem społecznym, gospodarczym, ale również z troską o ekologię i środowisko.