Według najnowszych założeń na nową instytucję miałoby złożyć się kilka miejsc, co będzie nie tylko rozwiązaniem tańszym, ale także odzwierciedli charakter śląskiej metropolii.
– Rzeczywiście, były dwie poważne koncepcje: budowa od postaw na terenie Parku Śląskiego oraz adaptacja zabytkowej elektrociepłowni Szombierki – mówi „Rz” Henryk Mercik z zarządu województwa śląskiego. – Jednak na budowę zupełnie nowego obiektu nie ma pieniędzy, zaś EC Szombierki, mimo naszego zainteresowania, została sprzedana spółce z dwutygodniową historią – dodaje.
Sprawdziliśmy: transakcja miała miejsce 25 października, a spółka akcyjna Rezonator z Gliwic, o której mowa, została wpisana do rejestru przedsiębiorców 16 czerwca. Jednak, jak napisano w komunikacie, spółka ta została wskazana sprzedającemu (prywatnej firmie) przez władze miejskie, a nowy właściciel planuje wykorzystanie historycznej elektrociepłowni do działalności kulturalnej, obejmującej między innymi stworzenie teatru muzycznego, studiów nagrań i mediateki.
Kosmos, węgiel i woda
Teraz władze wojewódzkie widzą Śląskie Centrum Nauki w innych już istniejących obiektach. – Wytypowaliśmy dwa pierwsze: planetarium w Chorzowie, które chcemy zmodernizować i rozbudować, oczywiście pod pewnymi warunkami, bo to zabytek (jesteśmy już po konkursie architektonicznym) oraz zabytkową wieżę ciśnień w Zabrzu, dla której to ostatnia szansa na ratunek – mówi Henryk Mercik. Przy okazji wspomina z zadowoleniem, że w plany rewitalizacji niszczejącej wieży zaangażowały się władze miejskie.
– Zabrze od dziesięciu lat stawia na rozwój turystyki postindustrialnej – potwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Już ponad sto tysięcy gości rocznie odwiedza podziemia kopalni Guido, gdzie przygotowaliśmy trzy poziomy zwiedzania: 170, 320 i 355 metrów pod ziemią. Zapraszamy do Sztolni Królowa Luiza z Kopalnią Królowa Luiza, parkiem 12C z atrakcjami dla najmłodszych, bajtelgrubą czy Szybem Carnall. Nasze obiekty współtworzą Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i są rozpoznawalnymi punktami na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – wylicza.