Pendolino ułatwi dojazd do pracy

Od grudnia z Bochni nad morze podróżni dotrą w ciągu niecałych siedmiu godzin.

Publikacja: 13.11.2016 22:00

W Mieszkańcy Bochni będą mogli podróżować szybciej. Już od 11 grudnia w tym mieście będzie zatrzymywał się pendolino jadący z Rzeszowa do Gdańska. Dzięki temu np. czas podróży do Warszawy skróci się prawie o połowę.

– Do tej pory podróżni jadący do stolicy musieli przesiadać się w Krakowie. Bardzo często zdarzało się, że przy przesiadce trzeba było czekać na dworcu około godziny. Teraz sama droga z naszego miasta do stolicy będzie trwała 2.5 godziny i będzie bezpośrednia – mówi starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.

Postój pendolino w Bochni to efekt starań tamtejszych samorządowców. – Zabiegaliśmy o ten przystanek w PKP Intercity. Zależy nam na tym, by Bochnia była dobrze skomunikowana. Już dziś na lotnisko w Balicach można dotrzeć od nas w ciągu pół godziny – mówi Węgrzyn. – Uważamy jednak, że dodatkowe połączenie szybką koleją uczyni nasze miasto atrakcyjne dla inwestorów. Wiele osób dojeżdża też do pracy w Warszawie – dodaje starosta.

Na razie jeszcze nie wiadomo, o której będzie odjeżdżał pociąg z Bochni. PKP wciąż pracuje nad nowym rozkładem, który ma wejść w życie 14 grudnia. Nieoficjalnie mówi się o tym, że pendolino ruszy z Rzeszowa o godz. 4:53. Minutowy postój w Bochni zaplanowano o 6.05. W Gdyni pociąg powinien być niespełna sześć i pół godziny później.

Starania o dobrą komunikację publiczną w Bochni przynoszą już wymierne efekty. Kilka dni temu okazało się, że na terenie Bocheńskiej Specjalnej Strefy Aktywności Gospodarczej powstanie jedyna w Europie fabryka Mabuchi Motor produkująca silniczki elektryczne dla przemysłu motoryzacyjnego. Wykorzystywane są m.in. do napędu szyb elektrycznych, lusterek, czy centralnych zamków. Koncern zatrudnia ponad 24 tys. pracowników i produkuje ponad 1,4 mld silników rocznie. W przedsiębiorstwie w Bochni do 2023 r. pracę znajdzie aż 400 osób.

Budowa zakładu ma się rozpocząć w przyszłym roku. Inwestor nie ma jeszcze zezwolenia inwestycyjnego wydawanego przez strefę.

W bocheńskiej strefie działają już dwie fabryki, trzecia jest prawie gotowa. W sumie tereny nabyło tam już 6 firm. – Staramy się, by strefa się rozwijała – mówi Węgrzyn.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10