Kiedy zbliża się Święto Niepodległości, gospodynie na Kujawach wiedzą już, co podadzą na stół. Gęś, najlepiej tą kołudzką owsianą – dumę regionu. – Dopasana owsem nabiera kruchości i tłustości, a jej walory zdrowotne, tzw. dobry cholesterol, są niepodważalne. Trzeba umieć ją zrobić, musi być dobrej jakości, ale ona się potrafi smakoszowi odwdzięczyć. To po prostu niebo w gębie – mówi Piotr Lenart, pasjonat kuchni polskiej, miłośnik regionalnej gęsiny.
Od siedmiu lat jesienią promuje ją urząd marszałkowski. Akcję „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” (św. Marcina wypada właśnie 11 Listopada w Dzień Niepodległości) zna tu każdy. Corocznie można wygrać w konkursach, ufundowane przez marszałka województwa tuszki gęsie. W tym roku będzie ich 2 tysiące. Smakowite nagrody będą rozdawane zwycięzcom 5 listopada. Skąd pomysł na gęsinową kampanię?
– W Kujawsko-pomorskiem konsekwentnie promujemy tradycję rodzinnego spotkania przy stole, zwłaszcza w tak wyjątkowym dla Polaków dniu, jak Święto Niepodległości. Naszą kampanią zachęcamy do budowania więzów rodzinnych i kultywowania patriotyzmu, ale też wspólnego świętowania i dobrej zabawy przy gęsinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Moda na gęsinę, którą konsekwentnie buduje się od siedmiu lat, to jeden z najbardziej widocznych sukcesów promocyjnych województwa. Stoją za tym nie tylko kulinarne obyczaje Kujaw i Pomorza, ale także całkiem współczesne aspekty gospodarcze. W Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim działa Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki, z którego pochodzi słynna gęś biała kołudzka. Renesans przeżywa hodowla gęsi rypińskiej, którą hodowcy z sukcesem promują na krajowych i zagranicznych stołach.
Najpopularniejszym wydarzeniem kampanii gęsinowej na św. Marcina jest zaplanowany na weekend Narodowego Święta Niepodległości (11 i 12 listopada) Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem. To największy w Polsce kiermasz gęsich tuszek i produktów z gęsiny, który w ciągu dwóch dni odwiedza kilkanaście tysięcy osób. – Można tu kupić wszystko, co wiąże się z gęsią, ale także i inne regionalne przysmaki i wyroby. Przygotowujemy wiele atrakcji, dużą popularnością cieszą się pokazy kulinarne znanych kucharzy – zachęca Jan Syrdyka, wójt gminy Zławieś Wielka, do której należy Przysiek. W tym roku potrawy z gęsiny gotować m.in. Jakub Kuroń i Marietta Marecka. Do Przysieka kursują z Torunia bezpłatne autobusy.