Aktualizacja: 12.12.2024 00:18 Publikacja: 25.10.2016 21:00
Do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego trafiły ostatnio cztery nowe helikoptery.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
W październiku powstanie tam baza tymczasowa, a w ciągu niespełna dwóch lat – także stała. Sokołów Podlaski rywalizował o tę inwestycję z Siedlcami. – Ubiegając się o lokalizację bazy LPR, argumentowaliśmy to przede wszystkim położeniem naszego miasta na międzynarodowych trasach: drogowej nr 2 i kolejowej E30, gdzie odnotowywana jest znaczna ilość wypadków wymagających szybkiej interwencji służb ratunkowych – tłumaczy Dariusz Dybciak, rzecznik prezydenta Siedlec. Podkreśla, że ich miasto to ważny ośrodek przemysłowy z zakładami metalowymi, wytwórniami konstrukcji stalowych czy też produkcji środków transportu, gdzie wiele razy dochodziło do wielonarządowych urazów u zatrudnionych tam pracowników, które wymagały szybkiej interwencji i transportu do wyspecjalizowanych szpitali. – W Siedlcach działają dwa dobre szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i Szpital Miejski, które posiadają oddziały ratunkowe, a przy szpitalu wojewódzkim od ponad 10 lat jest lądowisko dla śmigłowców – zauważa Dariusz Dybciak. Jego zdaniem usytuowaniem bazy LPR w Siedlcach podniosłoby bezpieczeństwo także mieszkańców części województwa lubelskiego, zwłaszcza z powiatów bialskiego, łukowskiego, radzyńskiego i międzyrzeckiego, dla których najbliższa baza zlokalizowana jest w Lublinie.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas