Studentów do Białegostoku przyciąga wysoka jakość życia oraz poziom i różnorodność kształcenia. Blisko 300-tysięczny Białystok ma aż trzy państwowe uczelnie – uniwersytet, politechnikę i uniwersytet medyczny, na których studiuje obecnie ok. 28 tys. osób. Wśród studentów ma opinię miasta kompaktowego – wszystko jest tu po prostu pod ręką.

– Białystok niewątpliwie jest miastem młodym, akademickim. Chcemy być postrzegani jako miejsce, w którym można realizować swoje pasje i marzenia. Staramy się zachęcać młodzież, by tutaj przyjeżdżała, bo to ma ogromny wpływ na życie miasta i jego rozwój – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Potwierdza to m.in. raport PwC z 2015 r., który wśród mocnych stron stolicy Podlasia wymienia właśnie wysoką jakość życia, poczucie bezpieczeństwa, dobrą sytuację demograficzną, sprawną administrację. Lokalne władze wzięły sobie do serca opinie ekspertów PwC że to właśnie „ludzie są najważniejszym i najcenniejszym zasobem, określającym szanse rozwojowe miasta”.

Dlatego od ubiegłego roku Białystok prowadzi kampanię zachęcającą młodych do studiowania właśnie tutaj – zarówno maturzystów z Podlasia, jak i studentów zagranicznych i z innych miast w Polsce. – Jesteśmy przyjaźni studentom, mamy ciekawą i wartościową ofertę kształcenia. A jednocześnie miasto jest nowoczesne, otwarte i ma dużo do zaoferowania w sferze kultury – wymienia Urszula Mirończuk, rzeczniczka miasta. – Po prostu jest świetne do zdobywania wiedzy na najwyższym poziomie i dobrego do życia na co dzień.

– Mamy w mieście 120 km ścieżek rowerowych i na wyciągnięcie ręki Puszczę Knyszyńską – zachęca Marcin Tomkiel, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jeśli popatrzeć na wyniki egzaminów lekarskich, to dziś najlepsza uczelnia medyczna w Polsce – w tegorocznej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego dzięki rewelacyjnym wynikom swoich studentów zajęła pierwsze miejsce w kraju, a w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym – trzecie. Miesiąc temu aż czworo badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku otrzymało stypendia ministra nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Podlaskie uczelnie nie mają kompleksów – mogą pochwalić się doskonałą infrastrukturą (m.in. supernowoczesnym kampusem Uniwersytetu w Białymstoku) i znakomitym wyposażeniem badawczym, takim jak Centrum Syntezy i Analizy BioNanoTechno na wydziale biologiczno-chemicznym uczelni. Wynalazki studentów Politechniki Białostockiej – łazik marsjański (ekipy tej uczelni dwukrotnych zdobywały tytuł najlepszych konstruktorów łazika marsjańskiego na świecie) czy robot Photon, który uczy dzieci programowania, są doskonale znane poza Polską. Trzech z pięciu twórców Photona znajduje się na liście New Europe 100 – najprężniej rozwijających się innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. Cztery lata temu Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. – Mamy obecnie najwyższą cytowalność ze wszystkich uczelni w Polsce – podkreśla Marcin Tomkiel. I unikatowe kierunki np. logopedię z fonoaudiologią.