Waldemar Chaba, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej podkreśla, że jest to pierwszy skaner, który swoim zasięgiem obejmuje aż trzy tory kolejowe. Tak mocnego urządzenia nie ma żaden kraj w Europie. Nowoczesny skaner zwiększy efektywność pracy celników. Posłuży do wykrywania nie tylko nielegalnych i niebezpiecznych towarów, ale także skrytek i dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów towarowych i kontenerów.
Przedsięwzięcie, warte ponad 21 mln zł, sfinansowało w całości Ministerstwo Finansów. Na torowisku w pobliżu przejścia granicznego w Terespolu powstał m.in. budynek obsługi, bunkier akceleratora, wieże detektorów. Obraz z prześwietlanych wagonów jest wyświetlany na komputerach i analizowany przez funkcjonariuszy celnych.
– To skuteczne urządzenie do zwalczania przemytu, ponieważ prześwietla pociągi bez fizycznego ingerowania w towar – mówi Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
Papierosy za miliony
Za całość prac, począwszy od opracowania dokumentacji projektowej, poprzez budowę niezbędnej infrastruktury, dostawę i instalację samego urządzenia, aż po przeszkolenie funkcjonariuszy celnych, odpowiedzialna była chińska firma Nuctech Warsaw Company Limited.
O tym, że urządzenie jest potrzebne świadczą statystki przemytu. Tylko przez osiem miesięcy tego roku, na przejściu kolejowym w Terespolu i pobliskim oddziale celnym w Małaszewiczach celnicy oraz straż graniczna udaremnili przemyt ok. 1,3 mln paczek papierosów o rynkowej wartości 17 mln zł. Kontrabanda ukryta była w wagonach i kontenerach. To jedna szósta wszystkich papierosów ujawnionych w tym roku przez funkcjonariuszy celnych z Lubelszczyzny. – Papierosy przemycane są najczęściej wraz z transportem drewna. Czasami znajdują się wśród innych towarów, zadeklarowanych do oclenia. Bywa, że ujawniamy całe kontenery wypełnione papierosami – mówi Marzena Siemieniuk.