Aktualizacja: 02.12.2024 11:09 Publikacja: 12.10.2016 23:00
Foto: materiały prasowe
Rz: Jeżeli przyjrzeć się danym statystycznym, to Warmia i Mazury są najsłabszym gospodarczo regionem Polski. Za miniony rok średnia płaca była tu najniższa w kraju, bezrobocie najwyższe, PKB na mieszkańca trzecie od końca. Czy rzeczywiście jest aż tak źle?
Gustaw Marek Brzezin: Na szczęście już nie. Oczywiście nigdy nie będziemy gospodarczym krezusem. Trzeba pamiętać, że start Warmii i Mazur w gospodarkę rynkową był krańcowo odmienny od startu np. Górnego Śląska. U nas były to upadłości wielkich PGR-ów, na bezrobocie szły całe wsie i gminy, stacjonowało tu też dużo jednostek wojskowych, ale i one zostały rozwiązane. Gospodarka rynkowa była tworzona od podstaw, rodzinne firmy startowały od zera. Ludzie migrowali za pracą i skutki tego odczuwamy do dziś, kiedy rynek jest już rynkiem pracownika. Wyludniały się całe wsie, znikały z mapy szczególnie w pasie przy granicy z Rosją. Budowanie podwalin gospodarczych regionu wymagało czasu, pomysłowości i cierpliwości. Od trzech lat wskaźniki ekonomiczne idą u nas w górę, spada bezrobocie; w sierpniu było na poziomie 13,9 proc. – najniższe w historii. Oczywiście w porównaniu ze średnią krajową to wciąż dużo, ale trzeba pamiętać, że mieliśmy u siebie gminy, w których połowa ludzi była bez pracy. Tak się działo np. w Gołdapi, a dziś bezrobocie wynosi tam 16 proc. i jest to powiat najszybciej tracący bezrobotnych w Polsce. Tworzy się u nas rynek pracownika, przedsiębiorcy chcą mieć już stałe załogi i stąd podwyżki i zatrudnianie na czas nieokreślony. To dobry kierunek i oby już na stałe się utrwalił.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas