Reklama

Węglowa ekspansja w Unii

Kiedy polska energetyka słono płaci za problemy kopalń, Czesi na węglu chcą zarabiać w UE.

Publikacja: 11.10.2016 23:00

Ostatnim nabytkiem EPH są niemieckie aktywa Vattenfalla. Wcześniej Czesi kupili m.in. działającą we

Ostatnim nabytkiem EPH są niemieckie aktywa Vattenfalla. Wcześniej Czesi kupili m.in. działającą we wschodnich Niemczech kopalnię węgla brunatnego Mibrag.

Foto: materiały prasowe

EPH, założony przed 7 laty przez Daniela Křetínskýego (dziś jednego z głównych udziałowców obok Patrika Tkáča), posiada elektrownie w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. Na ostatnie przejęcia wydano ponad 3,7 mld euro, a kolejne miliardy euro włożono w rozwój kupowanych firm.

W Polsce EPH jest właścicielem kopalni węgla kamiennego PG Silesia. Ale od lat przymierza się do zwiększenia obecności nad Wisłą, o czym świadczą podejmowane już w przeszłości próby przejęcia Energi czy Enei.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Reklama
Reklama