Nie dla lampartów Putina!

Radny Michał Grześ, zresztą wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania, więc persona w stolicy Wielkopolski znaczna, zaprotestował niedawno przeciwko włączeniu się poznańskiego ZOO w program ochrony lampartów perskich. Radnemu z PiS nie spodobało się, że ten program został wymyślony i jest forsowany przez ludzi z otoczenia Władimira Putina.

Publikacja: 02.10.2016 22:00

Piotr Gajdziński

Piotr Gajdziński

Foto: materiały prasowe

Radnego obśmiano, a jego protest zlekceważono. Niesłusznie. Nie jest wykluczone, że radny Grześ obawia się, iż zainstalowanie w Poznaniu putinowskich lampartów grozi zaszczepieniem w Polsce putinowskiego systemu władzy. Wirus tzw. silnego przywództwa może być niebezpieczny tym bardziej, że ma tu sprzyjające warunki. Według socjologów aż 60 procent Polaków jest skłonna zrezygnować z demokracji na rzecz rządów „silnej ręki”.

Przed z górą stu laty Bismarck zapytał pewnego Niemca, który wrócił właśnie ze Stanów Zjednoczonych, jak ten kraj może funkcjonować bez silnej władzy centralnej. Rozmówca pruskiego kanclerza odpowiedział, że w demokracji wiele pojedynczych spraw się nie udaje, ale udają się wszystkie wielkie. Dużo w tych słowach egzaltacji, ale mniej niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Myśląc o silnych przywódcach Polacy przywołują takie postaci, jak Piłsudski, Churchill, Thatcher, de Gaulle. Utrwaliło nam się w głowach przekonanie o niebywale pozytywnym wpływie tych polityków na swoje kraje i narody. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga jest mniej chwalebna. Zabijają demokrację.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama