Jest szanse na sięgnięcie po dotacje unijne z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Zgodnie z jego założeniami do 2020 r. do mazowieckich mikro, małych i średnich firm oraz jednostek naukowych trafi aż 278 mln euro na rozwój ich infrastruktury badawczo-rozwojowej (B+R). Dzieląca te pieniądze Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych (MJWPU) konkursy na prawie połowę tej kwoty (ok. 500 mln zł) uruchomi jeszcze w tym roku.
– Obecnie o konkurencyjności gospodarki decyduje głównie innowacyjność. Tylko gospodarka oparta na wiedzy może zagwarantować wzrost poziomu życia mieszkańców regionu. Jednak, aby innowacje mogły powstawać, trzeba ich twórcom, czyli jednostkom badawczo-rozwojowym oraz przedsiębiorcom zapewnić dostęp do odpowiednich narzędzi – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Już w październiku br. o dofinansowanie na tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego (działanie 1.2) będą mogli ubiegać się właśnie przedsiębiorcy. Trafi do nich 20 mln euro. Ich projekty muszą być zgodne z jednym z obszarów wskazanych w „Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza”. A są nimi: bezpieczna żywność (np. systemy monitorowania procesu produkcji, zarządzanie cyklem dostaw, aparatura do badania jakości żywności), inteligentne systemy zarządzania (np. systemy zarządzania i sterowania ruchem), nowoczesne usługi dla biznesu (np. usługi sektora kreatywnego) i wysoka jakość życia (np. nowoczesne technologie i rozwiązania w medycynie).
Dodatkowo, 5 mln euro zarezerwowano na konkurs dotyczący wsparcia procesu eksperymentów oraz poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych. Wspierane będą projekty B+R przedsiębiorców w obszarach innych niż wskazane w „Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza”. – To unikalne działanie w skali wszystkich nowych regionalnych programów operacyjnych. Nie ma odpowiednika w żadnym innym programie regionalnym. Ma ono na celu wyłonić specjalizacje przyszłości – tłumaczy Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.
Dla początkujących
Szanse na dotacje związane z działalnością badawczą otrzymają też ci przedsiębiorcy, którzy dopiero ją zaczynają. W celu zachęcenia podmiotów nieposiadających doświadczenia w prowadzeniu prac badawczych i rozwojowych MJWPU oferuje tzw. bony na innowacje wspierające małe projekty B+R. Ten mechanizm pomocy jest nakierowany na nawiązywanie współpracy między przedsiębiorcami a naukowcami w zakresie prac badawczo-rozwojowych. To też nowość w programie regionalnym dla Mazowsza. Jak wyjaśnia Frankowski mikro, małe i średnie firmy posiadające siedzibę na terenie województwa mogą zwiększyć swe szanse na sukces na polu innowacji dzięki zaangażowaniu naukowców w realizację prac B+R. Przedsiębiorstwa działające do dwóch lat mogą ubiegać się o bon o wartości do 50 tys. zł. Firmy z dłuższym doświadczeniem o bon do 100 tys. zł. Pieniądze można przeznaczyć na zakup usługi opracowania nowego lub znacząco ulepszonego produktu czy usługi, a także na przygotowanie projektu wzorniczego i zaprojektowanie zmian procesowych np. w procesie produkcji. Przedsiębiorstwa wykonanie prac B+R mogą zlecić uczelni, jednostce naukowej lub instytutowi badawczemu. Prace B+R trzeba zrealizować maksymalnie w ciągu 12 miesięcy.