Aktualizacja: 26.01.2025 12:11 Publikacja: 18.09.2016 23:00
Niektórzy twierdzą wręcz, że na wszystkie towary, byle tańsze, znajdzie się zbyt. Przemytnicy sięgają więc po coraz bardziej oryginalne produkty. Przykład? Lecznicze pijawki czy raki błotne.
Podkarpacie w kwestii przemytu jest regionem szczególnym. W samym tylko Rzeszowie od wielu, wielu lat znanych jest kilka miejsc, gdzie kupić można za pół polskiej ceny karton papierosów czy za 1/3 litr białej wódki. Podobnie jak na bazarach w okolicznych wioskach. Funkcjonują nawet stałe adresy, pod które trafiają pożądane towary, tak by chętni do kupna mogli je zdobyć o każdej porze dnia i nocy. Sąsiedzi wiedzą gdzie i za ile można kupić okazyjny alkohol czy inne używki. Do transakcji dochodzi niemal oficjalnie, bez specjalnego ukrywania się. Co więcej, dwie strony umowy są zadowolone i obie na transakcji zyskują. Daleko mi od zachwalania przemytu i rozgrzeszania jego uczestników. Za pieniądze, które budżet traci na przemycanych np. papierosach czy alkoholu można byłoby wybudować przecież nowoczesne drogi, tunele, obwodnice itd. Nie można jednak udawać, że istnieją co najmniej dwa racjonalne powody, dla których przemyt kwitnie i kwitł będzie. To cena legalnych towarów. Paczka „legalnych” papierosów kosztuje średnio 14 zł. Z tego, jak obliczyli ekonomiści, jej wyprodukowanie to koszt zaledwie ok. 2 złotych, reszta to podatki. Nic więc dziwnego, że palacz, mając taką sposobność woli zapłacić mniej niż więcej. To, co zaoszczędzi, będzie mógł przecież wydać na coś innego. Tak więc na popyt zawsze można liczyć. Drugi czynnik to sytuacja, w jakiej znajdują się ci, którzy się na przemyt decydują. Ta bywa różna. Część przemytników to zwykli cwaniacy, którzy znaleźli sposób na dobre życie. Ci przewożą towar na dużą skalę, całymi transporterami ukrywając go w coraz bardziej osobliwych miejscach. Pozostali to ci, którzy zmuszeni są dorabiać, by przeżyć. Skala sprzedaży w ich przypadku jest dużo mniejsza. Wniosek dla państwa, a więc i jego budżetu nie jest optymistyczny. Dopóki będą chętni po obu stronach przemyt, będzie istniał. Nie zwalnia to oczywiście służb z jego ścigania, szczególnie tego na dużą skalę. Uszczelnić granicę można, zabetonować już nie. >R4
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Do najbardziej oczekiwanych wydarzeń początku 2025 roku należy „Wystawa niestała. 4 × kolekcja”, która zostanie otwarta 21 lutego w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Rozwój spalarni w polskich miastach wchodzi w kolejną fazę. Mijają czasy, kiedy to samorządy z własnych środków finansowały tego typu inwestycje. Powodem są rosnące koszty. Dotacje ze środków UE mogą już nie wystarczyć.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Gdańszczanie wielokrotnie udowadniali, że lubią korzystać z rowerów. Ruch rośnie z roku na rok, ale dynamika i zasięg tych zmian zależą od tempa i kompleksowości działania miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wybory samorządowe wiosną 2024 roku ustawiły „stan gry” w samorządach. Najbliższe 12 miesięcy pod względem wyborczym na pewno będzie spokojniejsze. Ale to nie znaczy, że całkiem spokojne.
Sztuczna inteligencja w służbie samorządu? Wyobraź sobie miasto, w którym po ciężkim dniu pracy wracasz do domu, a korki – po prostu zniknęły.
Województwo warmińsko-mazurskie, z ponad 200 km granicy z obwodem królewieckim, wymaga wsparcia, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas