– Są one dla nas niezmiernie ważne. Pomimo mniejszego niż spodziewaliśmy się naboru studentów – Łemków bardzo uaktywniły one nasze edukacyjne, kulturalne czy wydawnicze przedsięwzięcia – tłumaczy Piotr Trochanowski, literat i działacz łemkowski z Krynicy-Zdroju, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków w Polsce.
Studia rusińsko-łemkowskie to specjalność na filologii rosyjskiej. Poza przedmiotami rusycystycznymi są na nich wykładane przedmioty związane z tą specjalizacją (m.in. praktyczna nauka języka rusińsko-łemkowskiego, wiedza o historii i kulturze rusińsko-łemkowskiego obszaru językowego, literatura rusińsko-łemkowska, gramatyka opisowa języka rusińsko-łemkowskiego i stylistyka języka rusińsko-łemkowskiego). Uczelnia utworzyła je 15 lat temu, ale nabór na nie odbywa się co dwa lata. Rekrutacja prowadzona jest także w tym roku. Dodatkowy nabór odbywa się we wrześniu.
Nauka na tych studiach prowadzona jest w systemie stacjonarnym. Studenci najpierw odbywają trzyletnie studia licencjackie, a potem dwuletnie magisterskie.
Przedstawiciele uczelni mówią, że maturzyści wybierają ten kierunek z różnych powodów. Część z nich to Łemkowie, którzy chcą lepiej poznać język swoich przodków. Bywa, że zapisują się na nie Polacy, którzy wybierają je przypadkowo, ale potem zostają.
Absolwenci tego kierunku mają pełne kompetencje i uprawnienia w zakresie dwóch filologii: rosyjskiej i rusińsko-łemkowskiej, stąd też ich szanse na rynku pracy są podwójne w charakterze m.in. nauczycieli, czy tłumaczy.