Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.07.2025 03:43 Publikacja: 11.09.2016 23:00
Łemkowie z Komańczy lata 30. XX wieku
Foto: POLONA
– Są one dla nas niezmiernie ważne. Pomimo mniejszego niż spodziewaliśmy się naboru studentów – Łemków bardzo uaktywniły one nasze edukacyjne, kulturalne czy wydawnicze przedsięwzięcia – tłumaczy Piotr Trochanowski, literat i działacz łemkowski z Krynicy-Zdroju, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków w Polsce.
Studia rusińsko-łemkowskie to specjalność na filologii rosyjskiej. Poza przedmiotami rusycystycznymi są na nich wykładane przedmioty związane z tą specjalizacją (m.in. praktyczna nauka języka rusińsko-łemkowskiego, wiedza o historii i kulturze rusińsko-łemkowskiego obszaru językowego, literatura rusińsko-łemkowska, gramatyka opisowa języka rusińsko-łemkowskiego i stylistyka języka rusińsko-łemkowskiego). Uczelnia utworzyła je 15 lat temu, ale nabór na nie odbywa się co dwa lata. Rekrutacja prowadzona jest także w tym roku. Dodatkowy nabór odbywa się we wrześniu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas