Rz: Otrzymaliście Orły Eksportu „Rzeczpospolitej” w kategorii „Najlepszy Eksporter” województwa łódzkiego. Dziś jesteście już częścią światowego potentata w branży. Jakie znaczenie dla firmy mają te zdarzenia?
Paweł Szczerkowski: Nagroda przyznana przez „Rzeczpospolitą” to dla firmy duże wyróżnienie. Cieszę się, że nasza działalność w regionie łódzkim została doceniona. Faktycznie, od kwietnia należymy do firmy Ericsson, naszego głównego klienta. W Sztokholmie także dostrzeżono nasz potencjał i zaangażowanie, stąd decyzja o inwestycji. A dla nas ona oznacza stabilny wzrost w branży ICT.
Jaka jest specyfika branży ICT, czyli komunikowania i przesyłania informacji przy użyciu technologii?
Jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Tylko między pierwszym a drugim kwartałem 2016 roku ruch danych w sieciach mobilnych wzrósł o 60 proc. Wyścig trwa i obecnie dostarczając rozwiązania w ramach grupy Ericsson jesteśmy jego częścią. Aby konkurować na światowym rynku, Ericsson potrzebuje najnowocześniejszych produktów, i te technologie są tworzone między innymi tutaj, w Łodzi. Nowe technologie wymagają najzdolniejszych pracowników. Dlatego jesteśmy otwarci zarówno na młodych, jak i na doświadczonych inżynierów, ważne, by byli to najlepsi ludzie. Obrazując potrzeby rynku na świecie, zwłaszcza telefonii mobilnej dodam, że liczba subskrypcji mobilnych rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Zapewniam, że w tej branży nie ma stagnacji. Obecnie budowa sieci opiera się w głównej mierze na oprogramowaniu, na dostosowywaniu się do potrzeb konsumentów. Nie stawia się już masowo wież i stacji bazowych. Liczy się oprogramowanie. Rośnie zapotrzebowanie na rynku „internetu rzeczy”. W 2018 roku „internet rzeczy” prześcignie telefony komórkowe w kategorii urządzeń połączonych z internetem. Według prognoz Ericsson, w 2021 roku spośród 28 miliardów urządzeń połączonych z internetem, 16 miliardów będzie należeć do kategorii IoT.
A jak wyglądają wasze związki z regionem?