Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ogłosił nabór na pierwsze w Polsce studia podyplomowe „Technologia piwowarstwa”. Kierunek natychmiast przyciągnął szerokie grono zainteresowanych.
– Przyjęliśmy 30 osób, wszystkie miejsca na rok akademicki 2016/2017 zapełniliśmy, a pozostałych chętnych zapraszamy na przyszły rok. – mówi prof. Joanna Kawa-Rygielska, kierownik studiów.
Odpowiedź na potrzeby
W ostatnich latach obserwujmy intensywny rozwój piwowarstwa. Pojawia się coraz więcej browarów rzemieślniczych, minibrowarów, czy browarów restauracyjnych. W samym Wrocławiu do niedawna funkcjonował tylko jeden browar, a obecnie w mieście i okolicy jest ich siedem. Podobnie jest w całym kraju (obecnie działa około 180 browarów). Potrzebne są osoby z odpowiednim wykształceniem. Stąd pomysł na utworzenie kierunku, na którym będą kształcić się piwowarzy.
Już teraz absolwenci Wydziału Nauk o Żywności UP we Wrocławiu pracują w dużych browarach przemysłowych oraz w nowopowstałych browarach na Dolnym Śląsku m.in. Browarze Stu Mostów czy Złotym Psie.
Dlaczego Wrocław
– Od początku istnienia miasta warzono w nim piwo. To 800 lat tradycji piwowarskich. Historia piwa we Wrocławiu sięga początków miasta, a warzenie chmielowego trunku było jednym z najstarszych rzemiosł uprawianych w mieście. Wrocław uchodził za miasto piwa już w wiekach średnich. Od połowy XVI wieku Wrocław zaczął być znany jako piwne miasto dzięki piwu Sch?ps, które przez 200 lat było jego znakiem rozpoznawczym. To tutaj jest średniowieczna Piwnica Świdnicka i Spiż-najstarszy powojenny browar restauracyjny w Polsce, Festiwal Dobrego Piwa-najstarszy piwny festiwal w Polsce i jeden z największych w Europie, Beer Geek Madness-najlepszy piwny event w Polsce, słynne warsztaty piwowarskie i wiele piwnych inicjatyw. Nie jest przypadkiem, że we Wrocławiu powstało więcej browarów rzemieślniczych niż we wszystkich pozostałych dużych miastach naszego kraju-opowiadają Arletta i Grzegorz Ziemian, twórcy miejskiego browaru rzemieślniczego Browar Stu Mostów, i dodają, że siłę dolnośląskiego środowiska i rolę, jaką piwo odgrywa w codziennym życiu wrocławian, najlepiej oddaje określenie-Miasto Dobrego Piwa. Wrocław integruje kolejne pokolenia piwowarów, piwo stało się też we Wrocławiu częścią szerszej dyskusji na temat smaku. Piwowarzy od lat współpracują tu z kucharzami i restauratorami.