Już od 2001 r. główny obszar strefy jest sukcesywnie rozszerzany o tereny zamiejscowe. Obecnie Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec zajmuje powierzchnię 1,5 tys. ha.
– Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Rozwoju w sprawie zmiany granic, polegającej na objęciu obszarem strefy ok. 175 ha gruntów, w tym ok. 79 ha gruntów prywatnych pod nowe projekty inwestycyjne – informuje Damian Krzysik, specjalista z oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu. Tereny, które zostaną włączone do mieleckiej strefy, zlokalizowane są na obszarze województw podkarpackiego i lubelskiego. – Mnogość spotkań, rozmów biznesowych oraz liczba wydanych zezwoleń w pierwszym półroczu są odzwierciedleniem rosnącego zainteresowania strefą – podkreśla Krzysik.
Nowe hale
Żeby sprostać rosnącemu zainteresowaniu władze strefy zdecydowały o budowie dwóch nowych hal produkcyjno-magazynowych z przeznaczeniem na wynajem lub leasing. Co przyciąga przedsiębiorców do tego regionu?
– Z pewnością maksymalny pułap pomocy publicznej dostępny na terenach mieleckiej SSE oraz ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze inwestorów tworzą niezwykłą zachętę dla potencjalnych inwestorów – ocenia przedstawiciel ARP. Oferta strefy jest zróżnicowana i obejmuje m.in. tereny greenfield z pełną infrastrukturą i dostępnością komunikacyjną, brownfield – wolne obiekty produkcyjne oraz „build-to-suit” – czyli obiekty budowane przez zarządzającego (ARP) i udostępniane inwestorom w drodze kupna, dzierżawy czy leasingu. Jako ciekawostkę warto odnotować, że tym, co wyróżnia mielecką strefę na tle innych w Polsce, jest możliwość uzyskania w siedzibie zarządzającego SSE pozwolenia na budowę. Zachętą inwestycyjną jest też zwolnienie z podatku dochodowego na najwyższym poziomie dopuszczalnym w Unii Europejskiej. ARP podkreśla jednocześnie, że nie tylko pomaga inwestorom w prowadzeniu działalności, ale również wspiera ich w nawiązywaniu kontaktów z partnerami biznesowymi, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy gros produkcji trafia na eksport.
Liczne branże
Wśród firm, które zdecydowały się ulokować działalność w mieleckiej strefie, są reprezentanci praktycznie wszystkich branż. Wśród największych pracodawców wymienić można Lear Corporation Poland II, Kirchoff Polska, Firmę Oponiarską Dębicę oraz Zelmera. – Warto również podkreślić, że mielecki region silnie identyfikuje się z lotnictwem, to ponad 78 lat tradycji w tym przemyśle połączone z dynamicznie rosnącym potencjałem firm Doliny Lotniczej – podkreśla Krzysik. To nie przypadek, że właśnie tu swój biznes prowadzą Polskie Zakłady Lotnicze Mielec, będące wiodącym w Polsce producentem samolotów. Aktualnie zatrudniają już ponad 1500 osób. Produkują nie tylko samoloty, ale również kabiny helikopterów Black Hawk dla odbiorców międzynarodowych, w tym dla armii Stanów Zjednoczonych.