Czas na działki na lato

Na Pomorze ciągną tłumy turystów. To świetny moment na inwestycje w działki rekreacyjne. Banki rzadko jednak finansują takie transakcje.

Publikacja: 15.08.2016 23:00

Nieruchomości rekreacyjne są coraz popularniejsze zarówno wśród kupujących je dla siebie, jak i wśró

Nieruchomości rekreacyjne są coraz popularniejsze zarówno wśród kupujących je dla siebie, jak i wśród inwestorów

Foto: 123 rf

Polacy najchętniej wypoczywają nad morzem. Ten rejon kraju według szacunków Polskiego Instytutu Turystyki wybiera około 60 procent wczasowiczów. Na drugim miejscu plasuje się wypoczynek w górach, a potem nad jeziorami.

– Trudno więc polemizować z tezą, że warto zainwestować w nieruchomość na wybrzeżu – komentuje Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl.

Trzy ostatnie lata, jak mówi Górka, były rekordowe pod względem popytu na nadmorskie kwatery.

– Nieruchomości rekreacyjne są coraz popularniejsze zarówno wśród kupujących je z myślą o własnym wypoczynku, jak i inwestorów, którzy zamierzają domy wynajmować – zauważa Paweł Grabowski, ekspert BIG Nieruchomości. – Największym wzięciem cieszą się działki nad jeziorami i nad morzem, oddalone od plaży nie więcej niż o 2 km. Rekomendujemy nieruchomości na Pojezierzu Kaszubskim, w Borach Tucholskich oraz na wybrzeżu od Krynicy po Ustkę. Miejsca te gwarantują niesłabnące zainteresowanie wczasowiczów – zapewnia.

Także zdaniem Sławomira Grocheckiego, eksperta Freedom Nieruchomości w Malborku, taką nieruchomość warto kupić nie tylko w Trójmieście, ale i mniejszych miejscowościach na Kaszubach, Żuławach, Kociewiu.

– Oprócz nadmorskich kurortów jak Krynica Morska, Jastarnia, Władysławowo, przyciągają również piękne miejscowości o bogatej kulturze regionalnej, jak Kartuzy, Kościerzyna, Malbork – zauważa Grochecki.

W ocenie Damiana Tomasika z gdańskiego biura franczyzowego agencji Metrohouse, za inwestycją na rynku nieruchomości rekreacyjnych przemawia wzrost liczby turystów zwłaszcza na terenach blisko Zatoki Gdańskiej oraz Półwyspu Helskiego.

Niemal wszystkie transakcje na tym rynku to transakcje gotówkowe. – Większość banków nie daje na ten cel kredytu lub finansuje zakup w niewielkim zakresie – mówi Grochecki. – Rzadko pojawiają się oferty kredytowania nie tylko zakupu czy rozbudowy, ale też budowy domów letniskowych.

– Nie spotkaliśmy się z sytuacją, żeby ktoś chciał brać kredyt hipoteczny na pojedynczą, zabudowaną lub niezabudowaną, działkę rekreacyjną – zauważa z kolei Paweł Grabowski.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej