Dzięki projektowi tzw. Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej realizowanej przez Urząd Marszałkowski w technikach i liceach powstają nowoczesne, multimedialne sale do organizacji zajęć, a uczniowie będą mieli możliwość uczestnictwa w akademickich wykładach i zajęciach. Projekt, o którym mowa finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa małopolskiego 2014-2020. Jego koszt to 125 mln zł.
Sześć uczelni
Zanim samorząd zdecydował się na wdrożenie „Chmury Edukacyjnej”, trwał pilotaż tego pomysłu. Wzięło w nim udział 2,1 tys. uczniów z 21 małopolskich szkół, dla których przeprowadzono blisko 8 tys. godzin zajęć zarówno w ramach e-learningu jak też warsztaty letnie.
Prowadzili je wykładowcy z sześciu uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Pedagogicznego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Rolniczego.
Zajęcia odbywały się w dziesięciu obszarach tematycznych tj. fizyka, informatyka, matematyka, biologia, chemia, budownictwo, języki obce, społeczeństwo obywatelskie, przedsiębiorczość, środowisko i żywność. I tak np. w ramach projektu Uniwersytet Jagielloński oferował uczniom zajęcia z matematyki i biologii, a Uniwersytet Rolniczy z obszaru „środowisko i żywność”. Z kolei wykładowcy z AGH zajmowali się fizyką i informatyką, z Politechniki Krakowskiej – chemią i budownictwem, a Uniwersytetu Pedagogicznego-językami obcymi.
Nowe doświadczenia
Co uczelniom daje udział w takim projekcie? – Uzyskaliśmy możliwość współpracy z najzdolniejszymi uczniami w Małopolsce. Istotny jest również fakt wyposażenia infrastrukturalnego, czyli sprzętu służącego do komunikacji przez internet do prowadzenia najnowocześniejszych form dydaktyki – mówi Ewa Pędracka –Kwaskowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.