Aktualizacja: 11.05.2025 20:50 Publikacja: 04.08.2016 23:00
Oba projekty znalazły się w planie inwestycji priorytetowych w ochronie zdrowia przyjętym ostatnio przez samorząd. Innym ważnym zadaniem jest rozbudowa ośrodka radioterapii w Zielonej Górze. Samorządowi zależy bowiem na szybkim diagnozowaniu nowotworów, a potem ich leczeniu, by zmniejszyć umieralność na te choroby wśród mieszkańców.
– W styczniu ministerstwo zdrowia opublikowało „Mapę potrzeb zdrowotnych w zakresie chorób onkologicznych”, gdzie potwierdzono naszą diagnozę w zakresie konieczności budowy zakładu radioterapii w Gorzowie – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Dodaje, że to centrum to ważna informacja dla mieszkańców zważywszy, że w lubuskim umieralność na nowotwory wciąż plasuje się na zbyt wysokim poziomie w porównaniu z innymi regionami. – W przypadku leczenia nowotworów kluczowa jest wczesna wykrywalność, dlatego tak ważny jest sprzęt zarówno leczniczy jak i diagnostyczny – tłumaczy marszałek. A Tomasz Wróblewski, dyrektor departamentu ochrony zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim zauważa, że mapa w zakresie onkologii wskazuje wprost, że w Gorzowie Wlkp. powinien powstać ośrodek radioterapii z dwoma akceleratorami, natomiast wskazywana liczba potrzebnych akceleratorów w istniejącym zakładzie radioterapii w Zielonej Górze to cztery. Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim przygotowywana jest dokumentacja projektowa.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas