Niezbyt wygórowane koszty życia (w tym zdecydowanie tańsze niż w niedalekiej Warszawie mieszkania) są dla pracujących w Łodzi specjalistów IT jedną z najważniejszych zalet miasta. W ankiecie Antala i UM Łodzi, która objęła ponad setkę przedstawicieli branży informatycznej, równie ważnym i podobnie wysoko ocenianym atutem okazały się możliwości rozwoju zawodowego, które w ostatnich latach rosną wraz z dynamicznym rozwojem łódzkiego biznesu i napływem nowych inwestycji.
– Łódź stała się jednym z ważnych ośrodków IT w Polsce, w którym współistnieją firmy polskie i ośrodki firm zagranicznych. Sprzyja to przepływowi wiedzy i doświadczenia – podkreśla Wojciech Zieliński, prezes łódzkiej agencji marketingowo-technologicznej MakoLab, która już 70 proc. sprzedaży realizuje za granicą.
Chęć do powrotu
Większość ankietowanych specjalistów IT postrzega Łódź jako miasto zmian i dynamicznego rozwoju i choć materialnie biedne, to bogate kulturowo. – Coraz częściej widzimy , że Łódź jest traktowana jako atrakcyjne miejsce do budowania kariery i mieszkania – twierdzi Joanna Moszczyńska odpowiedzialna za rekrutację w spółce usług finansowo- informatycznych CERI International. Jak dodaje, o ile jeszcze przed kilkoma laty trudno było przekonać kandydatów z innych miast do przeprowadzki, to ostatnio jest to znacznie łatwiejsze, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi poszukujących ciekawych i jeszcze nieodkrytych miejsc.
Potwierdza to ankieta Antala, w których 15 proc. badanych specjalistów i menedżerów twierdzi, że dla atrakcyjnej oferty pracy rozważyłoby przeniesienie się do Łodzi, a 17 proc. nie wyklucza takiej możliwości. – Zauważam coraz mniejszy odpływ specjalistów z miasta, coraz częściej młodzi ludzie podejmują decyzję o związaniu swojej ścieżki zawodowej z Łodzią, a część osób, które wcześniej zdecydowały się na rozwój w innych regionach kraju, teraz tu wraca – twierdzi Ewa Suwała, szefowa zespołu rekrutacji w GFT Poland.
Konkurencja płac
Zdaniem Ewy Paprockiej z Antal IT Services, zmniejsza się też gotowość absolwentów łódzkich uczelni do zawodowej przeprowadzki do stolicy. Do pozostania na miejscu zachęca ich nie tylko rozwój miasta, ale również program „Młodzi w Łodzi”, który od ośmiu lat realizuje Biuro Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. Program, w którym uczestniczy ponad setka łódzkich firm, zapewnia studentom staże i praktyki oraz fundowane przez pracodawców stypendia dla najzdolniejszych młodych ludzi.