Mieszkańcy stawiają na relaks

Krakowianie zdecydowali, jakie projekty zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego na rok 2016.

Publikacja: 10.07.2016 23:00

Obywatele głosowali np. na dofinansowanie szkoleń szybowcowych

Obywatele głosowali np. na dofinansowanie szkoleń szybowcowych

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Kuba Krzysiak Kuba Krzysiak

Bezpłatne szkolenia szybowcowe i loty widokowe dla mieszkańców miasta, budowa parku obok gęstej zabudowy mieszkaniowej wokół pasa startowego na Czyżynach oraz utworzenie w parku Jordana pierwszego w Krakowie wodnego placu zabaw z drewnianym tarasem nad wodą. To ogólnomiejskie projekty, które uzyskały w tym roku najwięcej głosów.

Jak zauważa Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, pomysły na spędzanie wolnego czasu stają się coraz bardziej popularne w głosowaniu. – Na dziesięć zwycięskich projektów ogólnomiejskich aż sześć dotyczy terenów zielonych i rekreacji.

Wysoko oceniono inicjatywę połączenia bezkolizyjną trasą rowerową parków Starego Miasta, Krowodrzy, Białego Prądnika, Zwierzyńca (w przyszłości do Ojcowa) oraz pomysł powiększenia Parku Lotników Polskich.

Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono w tym roku 8,5 mln złotych, do tego dojdą także przedsięwzięcia realizowane i finansowane przez każdą z osiemnastu dzielnic Krakowa – szacuje się, że łączna wartość budżetu obywatelskiego 2016 sięgnie jedenastu milionów złotych. Ostatecznie mieszkańcy wybrali 10 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 73 o charakterze dzielnicowym. Zostaną zrealizowane w 2017 roku.

W tym roku głosowanie odbywało się, po raz pierwszy, wyłącznie drogą elektroniczną. Chętnych było prawie 45 tysięcy krakowian (7 procent uprawnionych), jednak ważne głosy oddało niespełna 40 tysięcy z nich. To mniej niż w ubiegłorocznej edycji, gdy w głosowaniu wzięło udział 50 tysięcy osób (oddano ponad 48 tys. ważnych głosów). Najlepiej pod tym względem było przed dwoma laty, podczas pierwszej edycji, gdy głosowało ponad 67 tysięcy osób.

– Tegoroczna frekwencja nie jest satysfakcjonująca – przyznaje przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. – Mocna kampania promocyjna niewiele zmieniła, zabrakło tych kilku tysięcy głosów papierowych. Termin głosowania był trochę nieszczęśliwy ze względu na koniec roku szkolnego i mistrzostwa Europy w piłce nożnej, może to wyłączyło część osób, które mogłyby głosować – zastanawia się.

Najbardziej aktywni w głosowaniu okazali się mieszkańcy Dębnik, Nowej Huty, Krowodrzy, Prądnika Białego, Podgórza i Czyżyn. Najmniejszą frekwencję odnotowano w Łagiewnikach-Borku Fałęckim i Swoszowicach.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay