Bezpłatne szkolenia szybowcowe i loty widokowe dla mieszkańców miasta, budowa parku obok gęstej zabudowy mieszkaniowej wokół pasa startowego na Czyżynach oraz utworzenie w parku Jordana pierwszego w Krakowie wodnego placu zabaw z drewnianym tarasem nad wodą. To ogólnomiejskie projekty, które uzyskały w tym roku najwięcej głosów.
Jak zauważa Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, pomysły na spędzanie wolnego czasu stają się coraz bardziej popularne w głosowaniu. – Na dziesięć zwycięskich projektów ogólnomiejskich aż sześć dotyczy terenów zielonych i rekreacji.
Wysoko oceniono inicjatywę połączenia bezkolizyjną trasą rowerową parków Starego Miasta, Krowodrzy, Białego Prądnika, Zwierzyńca (w przyszłości do Ojcowa) oraz pomysł powiększenia Parku Lotników Polskich.
Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono w tym roku 8,5 mln złotych, do tego dojdą także przedsięwzięcia realizowane i finansowane przez każdą z osiemnastu dzielnic Krakowa – szacuje się, że łączna wartość budżetu obywatelskiego 2016 sięgnie jedenastu milionów złotych. Ostatecznie mieszkańcy wybrali 10 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 73 o charakterze dzielnicowym. Zostaną zrealizowane w 2017 roku.
W tym roku głosowanie odbywało się, po raz pierwszy, wyłącznie drogą elektroniczną. Chętnych było prawie 45 tysięcy krakowian (7 procent uprawnionych), jednak ważne głosy oddało niespełna 40 tysięcy z nich. To mniej niż w ubiegłorocznej edycji, gdy w głosowaniu wzięło udział 50 tysięcy osób (oddano ponad 48 tys. ważnych głosów). Najlepiej pod tym względem było przed dwoma laty, podczas pierwszej edycji, gdy głosowało ponad 67 tysięcy osób.