Aktualizacja: 04.11.2024 12:23 Publikacja: 05.07.2016 22:35
Piotr Mazurkiewicz
Foto: Fotorzepa / Waniek Ryszard
Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że formuła Expo już się wyczerpała, to kolejne miasta walczą ostro o prawo do goszczenia jej u siebie. Wrocław dotychczas dwukrotnie poniósł w tych staraniach klęskę, może do trzech razy sztuka i w końcu polskie miasto wygra batalię? ,
Dotychczasowe doświadczenia pokazują bowiem, że na Expo można nie tylko zyskać rozgłos. Choć o prawo do organizacji imprezy walczą miasta, to projekty zawsze sowicie wspierane są z budżetów narodowych. W efekcie można przeprowadzić gruntowną modernizację całych dzielnic czy wręcz stworzyć je od podstaw. Do historii oczywiście przeszła paryska wystawa, po której pamiątką jest Wieża Eiffla, ale z perspektywy mieszkańców nie wiem, czy większego wpływu nie wywarła ta zorganizowana w 1998 r. w Lizbonie. Stolica Portugalii w efekcie wzbogaciła się o zupełnie nową dzielnicę na zagospodarowanym od podstaw terenie poprzemysłowym. Z pięknym dworcem autobusowym i mostem Vasco da Gamy, który stał się jedną z ikon miasta.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Po zauważalnym boomie na hulajnogi w latach 2021–2022 do łask wróciły miejskie rowery publiczne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba w Polsce wzrosła o niemal 29 proc., z poziomu 21 tys. w 2023 r. do niemal 28 tys. w br.
Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.
Rowerowe połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie.
Trzykrotne zwycięstwo Białej Podlaskiej w rowerowym wyścigu o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to fenomen. Maluchy ze żłobków, uczniowie, seniorzy, grupy powstałe w instytucjach i zakładach pracy – w czerwcu już po raz trzeci rowerowa społeczność miasta wykręciła rekord: tym razem to 1 mln 441 tys km!
Województwo małopolskie to niekwestionowany lider turystyki rowerowej w Polsce i pionier w budowie ścieżek rowerowych na wałach rzek.
W Poznaniu jest ponad 400 kilometrów infrastruktury, po której mogą poruszać się rowerzyści.
Trwa realizacja największej inwestycji w obszarze zdrowia w historii samorządu województwa. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny. Nowy szpital przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Samorządy odegrają kluczową rolę we wdrażaniu strategii migracyjnej – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas