Reklama
Rozwiń

Wczasy wielkomiejskie

Lato w mieście może być równie udane, co wyjazd all inclusive. Coś dla siebie znajdzie tu pożeracz książek i sportowiec. Naukowiec i gracz. Kinoman i jogin.

Publikacja: 03.07.2016 23:16

Plażę na MTP odwiedziło w ubiegłym roku dwanaście tysięcy osób. Fot. Piotr Piosik

Plażę na MTP odwiedziło w ubiegłym roku dwanaście tysięcy osób. Fot. Piotr Piosik

Foto: MTP

W stolicy Wielkopolski letników zapraszają Międzynarodowe Targi Poznańskie – w targowym ogrodzie wysypano 600 ton piasku, czekają leżaki, plac zabaw i boiska. Wśród atrakcji nauka jazdy na rolkach (zajęcia pod okiem instruktorów), piłka nożna z trenerami Akademii Piotra Reissa, zajęcia fitness (m.in. zumba i joga, ale też taniec brzucha). Można również spotkań się po prostu, w gronie przyjaciół, i zagrać w siatkówkę plażową, bule czy badmintona.

MTP przygotowały także program edukacyjny – wśród dyscyplin: chemia (ale nie w wydaniu szkolnym, w planach są wulkany i wybuchy), programowanie i mechatronika (czyli zabawy z robotami). Do tego nauka języków – angielskiego i hiszpańskiego (zapisy pod adresem promocja@mtp.pl).

I wreszcie program kulturalny, na który składa się literatura (spotkania z autorami i ilustratorami książek dla najmłodszych, wspólne czytanie i zabawy z animatorami oraz wymiana książek), kino letnie (w repertuarze m.in. „Córki Dancingu”, „Makbet” czy „Dzikie historie”) oraz games room, czyli spotkania nad starymi, dobrymi planszami do gier.

– To czwarta edycja plaży, przed rokiem odwiedziło nas dwanaście tysięcy gości – mówi Przemysław Grodzki z MTP. – Program wymyślony jest tak, aby przychodziły zarówno dzieci – dla nich mamy atrakcje w ciągu dnia – jak i dorośli, którzy przeważają popołudniami, na przykład podczas projekcji filmowych. Na rolki i warsztaty naukowe przychodzą wszyscy. W tym roku liczymy zwłaszcza na gry planszowe, które przeżywają renesans, szczególnie w grupie dwudziesto-trzydziestolatków.

Udział we wszystkich wydarzeniach programu „Lata na Targach” jest bezpłatny.

Lato w Browarze

Wakacyjne zajęcia organizuje także poznański Stary Browar. W programie: lekcje golfa, warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzone przez młodych pracowników Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pilates, joga i zumba, kino na Dziedzińcu Sztuki (w repertuarze m.in.: „Czarny kot, biały kot” „Duże zwierzę”, „Barany: Islandzka opowieść” i „Moje córki krowy”) oraz warsztaty „Połączmy pokolenia” dla seniorów, dzieci i młodzieży – wstęp od lat 5 do 105.

Co niedziela przewidziano zaś piknik Lazy Sunday – relaks w upalne (oby) wakacyjne dni w chilloutowych rytmie – dj na miejscu – z orzeźwiającymi napojami i przekąskami.

Organizatorzy zapraszają również na wydarzenia specjalne: Koncert Młodej Polskiej Filharmonii (młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy) wraz z kwintetem smyczkowym Vołosi współtworzonym przez górali z Beskidu Śląskiego (6 sierpnia) oraz spektakle Teatru Pijana Sypialnia: „Łojdyrydy” (15 lipca; historia dwóch zwaśnionych wsi, które walczą o figurę świątka z muzyką na żywo i tańcami ludowymi) i „Latarnik” (16 lipca; kabaret muzyczny inspirowany tekstami Henryka Sienkiewicza – na scenie obok tytułowego Latarnika, m.in. Andrzej Kmicic, Janko Muzykant, Staś i Nel oraz słoń). Wstęp wolny, strój swobodny – bo do Teatru na Leżakach przychodzi się w krótkich spodenkach i klapkach.

Kaliskie podwórka

Letni Kalisz zaprasza na Rynek (w planach cykl „Koncertowy Sezon Ogórkowy” oraz kino letnie), a także do Parku Miejskiego i na śródmiejskie podwórka, gdzie Stowarzyszenie Kaliska Inicjatywa Miejska zorganizuje cykl „Kultura na trawie – kultura na podwórkach”.

– To piąta edycja przedsięwzięcia, które ma na celu włączenie miejskiej społeczności w aktywne spędzanie czasu – mówi Maja Graf z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej, pomysłodawczyni „Kultury na trawie”. – Aktywne, bo nie tylko coś dostają – w tym przypadku koncert muzyki klasycznej – ale też przynoszą część siebie – choćby w postaci koca i koszyka piknikowego. Kulturę na trawie tworzymy wspólnie.

Trawa jest tu słowem-kluczem, bo właśnie „uwolnienie” miejskich trawników było celem pierwszej edycji projektu – wcześniej zieleń Parku Miejskiego była niedostępna dla kaliszan. Dziś mogą na niej odpoczywać.

W tym roku KIM spróbuje także obudzić podwórka. – Zamiast przestrzeni parkingowej, przestrzeń kulturalna: przedstawienia i warsztaty dla dzieci, a z dorosłymi rozmowa o tym, co kultura może wnieść w ich otoczenie – zapowiada Maja Graf.

Tegoroczną „Kulturę na trawie” zaplanowano na 3 lipca i 28 sierpnia, a „Kulturę na podwórkach” – od 14 sierpnia.

– Mamy już upatrzone podwórka, ale czekamy na odzew mieszkańców – zobaczymy, czy będą nas chcieli – zastanawia się przedstawicielka Stowarzyszenia.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie w sierpniu całe miasto będzie tętnić, bo w tym samym czasie Rynkiem zawładną uliczne teatry, sztukmistrze i tancerze (3. Dni Kultury Ulicznej) oraz szefowie mobilnych kuchni (Food Truck Festiwal).

Leszczyńskie place

Leszno rozpoczyna wakacje od śniadania.

– 9 lipca zapraszamy na czwartą odsłonę tegorocznych Rynków Śniadaniowych, cyklu imprez propagujących lokalną żywność i zdrowy tryb życia, a także trzy leszczyńskie place – Rynek, Plac Metziga i Nowy Rynek – informuje Magdalena Urbaniak z Urzędu Miasta.

W sierpniu, przy okazji 12. Międzynarodowych Leszczyńskich Warsztatów Jazzowych zaplanowano kilka koncertów: 8 sierpnia zagrają Paweł Kaczmarczyk & Audiofeeling Band, dzień później zespół Skicki Skiuk (laureaci tegorocznej edycji Jazzu nad Odrą), a 12 sierpnia zaśpiewa Anna Maria Jopek. Dzień wcześniej – podczas koncertu finałowego – usłyszymy, czego nauczyli się uczestnicy warsztatów.

Po jazzowej współczesności przyjdzie czas na muzyczną historię – w dniach 20-27 sierpnia odbędzie się druga edycja festiwalu Leszno Barok Plus. Muzyka z epoki zabrzmi na Starówce, pełnej śladów barokowej historii miasta – choćby w postaci bazyliki pod wezwaniem św. Mikołaja, która będzie jedną z festiwalowych scen.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku