Aktualizacja: 03.12.2024 02:36 Publikacja: 19.06.2016 23:00
Agata Łukaszewicz
Foto: Fotorzepa / Waniek Ryszard
Miasto twierdzi, że robi co może. Cykliści, że to cały czas za mało. I jeśli wsłuchać się w argumenty to każda ze stron ma swoje racje.
Pod koniec 2015 r. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze popularnie zwane PTTK-iem przyznało Rzeszowowi certyfikat „Gmina przyjazna rowerzystom”. Stowarzyszenia rowerowe przyjęły to bardzo krytycznie. Ich zdaniem miasto nic nie robi dla rowerzystów. A może po prostu ich oczekiwania są coraz większe a część wręcz niemożliwa do realizacji. W odpowiedzi na zarzuty miasto pokazuje kolejne plany budowy ścieżek rowerowych i tras rekreacyjnych na rzeszowskich bulwarach. Myśli o połączeniu infrastruktury rowerowej w jedną wspólną sieć. To też mało. Będzie to robić powoli, stopniowo. Powód? Pieniądze a właściwie ich brak. Rowerzyści wzięli więc sprawy w swoje ręce. Czego tym razem żądali? Parkingów rowerowych. Te z pewnością by się przydały. Dziś cykliści przypinają swoje rowery do krat, latarni, słupów czy znaków drogowych. Przygotowali więc projekt pt. Poprawa Rzeszowskiej Infrastruktury Rowerowej – budowa bezpiecznych parkingów rowerowych i zgłosili go do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt ma ich zdaniem kompleksowo rozwiązać problemy z parkowaniem rowerów w całym mieście. I ta inicjatywa pokazuje, że można wziąć sprawy w swoje ręce, a nie tylko stawiać żądania. Już słyszę głosy krytyki ze strony cyklistów, zarzuty, że ktoś, kto nie jeździ na rowerze nie wie, o czym pisze. Otóż odpowiem na nie od razu. Jeżdżę rowerem, bywa, że i po ścieżkach w Rzeszowie. Mam tu znajomych, którzy dojeżdżają w ten sposób do pracy: w sądzie, prokuraturze czy szpitalu. I dają radę. Infrastruktura rowerowa jest bardzo ważna. Jeszcze ważniejszy jest zdrowy rozsądek także na dwóch kółkach. Kiedy widzę rodziców czy opiekunów, którzy z małymi dziećmi przejeżdżają przez pasy, nie schodząc z rowerów myślę sobie, że takim rowerzystom nie pomogą ani ścieżki, ani parkingi, ani śluzy dla ruchu rowerowego. Nie zadziała też nawet najwyższy mandat. Oni po prostu mają rowery, bywa, że najbardziej luksusowe i chcą na nich jeździć. Cała reszta ich nie interesuje. A miasto jest od tego, żeby im przejażdżki zapewnić.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas